Nem egy nép, egy bolygó vagy akár a Naprendszer, hanem a Világegyetem tudományos őstörténete újabb történéseit tekinti át az alábbi ismertetés. Az asztrofizikai, csillagászati, magfizikai és részecskefizikai aspektusok összhangjának igénye alakítja az Univerzum őstörténetére vonatkozó kutatás irányait.
Az újkori tudomány kezdeti felfogása állandósult állapotú Univerzumot tételezett fel. Newton az általános tömegvonzásból származó egybehullási tendencia feltartóztatására a végtelen térben rögzített helyzetű „állócsillagok” együttes kiegyensúlyozó gravitációjával képzelte el az időben is végtelen kiterjedésű kozmikus térségben a bolygók és a Föld elhelyezkedését. Ezt a stacionárius állapotot igyekezett Einstein „becsempészni” az általános relativitáselmélet megoldásai közé a nevezetes kozmológiai állandó bevezetésével. Hubble 1929-es felfedezése meggyőzte, hogy a természet viselkedésének az Einstein-egyenletek időben táguló megoldása felel meg.
Bár Herschel már a XVIII. században felfedezte az „állócsillagok” mozgását, majd a XIX. század második felére a csillagfény spektroszkópiai elemzésével anyaguk kémiai összetételéről is határozott kép alakult ki, ám a csillagok szerkezetének, egymásra következő létezési fázisaiknak értelmezéséhez elengedhetetlennek bizonyult a nukleáris kölcsönhatás részletes megismerése a XX. század 30-as, 40-es évtizedeiben. A csillagok stabilitásában a gravitációval egyensúlyt tartó nyomás eredetét, a forró plazmában zajló magfúziós folyamatokkal szabályozott csillagfejlődést Bethe alapvető munkái nyomán derítették fel.
A két szálat Gamow kreatív fantáziája fonta össze közös történetté, amikor a táguló univerzum idősorán visszafelé haladva feltételezte egy forró korai, nukleáris reakciókkal fenntartott termikus egyensúlyi állapot létezését. Alpher, Bethe és Gamow 1948-ban megjelent cikke bemutatta a kémiai elemek keletkezése magfizikai elméletének első változatát. Alig két héttel az elsődleges (ős) nukleoszintézis ideáját bevezető cikk után Alpher és Hermann önálló publikációban kimutatták, hogy a tágulással folyamatosan továbbhűlő Univerzumban a hőmérsékleti energiasűrűségnek a hidrogénatom legkisebb elektrongerjesztése alá csökkenését követően mindenütt azonos spektrumú elektromágneses sugárzási ősmaradvány lép fel, amelynek jelenkori hőmérsékletét 5K-ra becsülték.
Az úttörő előrejelzések után az 1960-as évekre maradt a nagy áttörés mind a megfigyelő csillagászat, mind a mag- és részecskefizikai elmélet területén. 1964-ben talált rá (szinte véletlenül) Penzias és Wilson a kozmikus háttérsugárzásra, amivel elindult a kozmikus őstörténet e megfigyelésekre alapozott, egyre részletesebb és eredményekben kivételesen gazdag, máig tartó vizsgálata. 1966-ban Peebles, majd 1967- ben Wagoner, Fowler és Hoyle publikáltak magfizikai reakcióhálóra épülő modelleredményeket a könnyű elemek atommagjainak (1H, 2H (deuteron), 3H(triton), 3He, 4He, 7Li) kozmikus keletkezésére. Ezeknek a számításoknak változtatható számértékkel jellemzett bemenő adata az ős-nukleoszintézis időszakában (az ősrobbanás utáni első 10-20 percben) az Univerzum egészében jelen levő anyag-antianyag aszimmetria. A számítások összevetése a megfigyelésekkel azt sugallta, hogy minden egymilliárd antinukleonra (anti-proton és anti-neutron együttes neve) eggyel több nukleon jut (közfelfogás szerint mára az antinukleonok, ha egyáltalán voltak a forró elegyben, párjukat megtalálva elektromágneses sugárzássá annihilálódtak). Ugyanebben az évben Szaharov megfogalmazta az elemi részek kölcsönhatásaira azokat a követelményeket, amelyek teljesülése esetén az anyag és az antianyag kezdetben (az ősrobbanás pillanatában) teljesen szimmetrikus keveréke még jóval az elemek ősszintézisének kezdete előtt aszimmetrikussá válhat.
A kozmikus őstörténet természettudományos rekonstrukciója tehát a következő három oszlopra épül. Az első az Univerzum tágulása és tágulási ütemének alakulása időben. A második az elemek őstörténeti folyamattal indult magfizikai szintézise, amelynek előfeltétele az anyag és antianyag előfordulási szimmetriájának sérülése. A harmadik pedig az elektromágneses háttérsugárzás, amely a tágulással lehűlő, a későbbiekben az anyaggal kölcsönhatni képtelen maradványa a korábban termikus egyensúlyban lévő fotonokból, elektronokból és meghatározóan hidrogénből álló plazmának.
Az elmúlt fél évszázad
Az elmúlt évtizedekben az Univerzum tágulási ütemének történeti alakulását és mai értékét a kozmikus távolságlétra egyre távolabb nyúló kiterjesztésével több független módszerrel határozták meg, emellett pedig egyre kifinomultabb eljárásokkal nyertek információt az elemek ősi előfordulási gyakoriságáról, azt megtisztítva a csillagokban később végbement elemátalakulási folyamatoktól. Feltételezve, hogy a földi laboratóriumokban megnyilvánuló magfizikai törvények érvényesek az ősszintézis folyamatai során is, egyre pontosabb gyorsítós kísérletekkel határozták meg az elsődleges nukleoszintézisben releváns magreakciók tulajdonságait. A kozmikus háttérsugárzás észlelésének tökéletesedő technikája látványosan vezetett el az Antarktisz felett léggömbön köröző detektoroktól a COBE, WMAP űrmissziókon át a Planck-űrszonda legutóbbi nagy felbontású vizsgálataihoz, amely a háttérsugárzás teljesítményének és polarizációjának legrészletesebb égtérképét készítette el. Az is kiderült, hogy az elemi részek ismert (standard) modellje nem rendelkezik elegendő mértékben a Szaharov-kritériumoknak megfelelő tulajdonságokkal, amelyek révén számot lenne képes adni az Univerzum legkorábbi fejlődési szakaszában végbement anyag-antianyag szétválásról. A szétválás mértékéről, az antianyag „rejtekhelyéről” növekvő részletességű megfigyelési információt szerezve igyekszik a tudomány iránymutatást nyerni a jelenlegi gondolkodási keret kibővítésének helyes irányáról. Lássuk hát az utóbbi két-három év legérdekesebb fejleményeit ezekben a kutatási irányokban!
Hány Hubble-állandó van?
A Hubble-törvény kimondja, hogy a galaxisok távolodási sebessége és távolsága között egyenes arányosság áll fenn. A távolság mérését az 1912-ben felfedezett Leavitt-szabály tette lehetővé, amely a periodikusan változó cefeida-csillagok periódusideje és fényessége közötti arányosságot fogalmazta meg. A közelebbi cefeidák távolságát közvetlen geometriai módszerekkel megmérve következtettek abszolút fényteljesítményükre látszólagos fényességükből. Az abszolút fényesség megadása lehetővé tette e csillagok „standard gyertyaként” való használatát a körülbelül 10 Mpc-nél (Mpc = megaparszek) nem távolabbi galaxisok távolságának meghatározására. A még távolabbi galaxisokhoz az Ia típusú szupernóvák fényfelvillanásainak standardizált időmenetét használják, amelyeket az átlapoló tartományban található cefeidákkal végzett referenciamérésekkel hitelesítettek. A modern csillagászati eszközökkel erre a „kozmikus távolságlétrára” építik a Hubble-törvény érvényességének növekvő távolságú kiterjesztését. Hubble eredeti adatai az 1. ábrán szinte észlelhetetlenül bújnának meg a bal alsó sarokban.
A Sloan Digitális Égfelmérés (SDSS) katalógusát, majd a Szupernóva Felmérés Örökség (SNLS) adatbázisát, legvégül pedig a Hubble Űrteleszkóp (HST) adatait használva eljutottak egészen a 100 Mpc-s tartományba, ahol a spektrumnak a távolodási sebességet mérő z vöröseltolódása egységnyi. Az 1. ábra függőleges tengelyén a távolságot meghatározó fényesség adatkombinációjának értékei, a vízszintesen a vöröseltolódás látható. A HST tartományában megfigyelhető felfelé hajló eltérés a tökéletes egyenestől az Ia szupernóvákkal felfedezett gyorsuló tágulást jelzi. A görbe meredekségéből legfrissebben számított Hubble-állandó értéke (a távolodás km/s-ban mért sebességének 1 megaparszek távolságon történő megváltozása) H0= 74,03 ± 1,42 km s-1 Mpc-1
A kozmikus tágulás jelenlegi ütemét adó H0 értékét meg lehet határozni a kozmikus háttérsugárzást értelmező számítások eredményéből is. Legutóbb a háttérsugárzás hőmérsékletének és polarizációfokának ingadozásai közötti irányfüggő korrelációt mérte meg pontosan a Planck űrszonda. A sok ezer adatot összesen 6 kozmikus paramétert használó elméleti modellel lehet értelmezni. A ΛCDM elnevezésű elméleti modell az Univerzumot kitöltő sugárzó (barionikus) anyag és a nem-sugárzó (sötét) anyag átlagos sűrűségét, az Ősrobbanás óta eltelt időt (az Univerzum életkorát), továbbá a kozmikus térgeometria görbületének nagyságát, az anyag sűrűségingadozásainak spektrumát jellemző adatot és a háttérsugárzással kölcsönható ionizált csillaganyag hatásának erősségét jellemző mennyiséget használja a mérési adatok értelmezésére. A felsorolt paraméterek legjobb értékét használva (egyebek mellett) a Hubble-paraméter értéke is leszármaztatható: H0= 67,4 ± 0,5 km s-1 Mpc -1.
A két érték közötti eltérés a hibák kicsinységét tekintve szignifikáns, ami szakzsargonban azt jelenti, hogy (ha mindkét mérés korrekt) fizikai magyarázata kell legyen. A korábbi meghatározások (lásd 2. ábra) kisebb pontossága mellett a két módszerrel meghatározott Hubble-állandó értékek még nem voltak megkülönböztethetők.
A közvetlen csillagászati távolságmérések galaxisunk környezetében található objektumokat használnak, ezért az első értéket lokális Hubble-állandónak is nevezik. Ezzel szemben a háttérsugárzási mérések az Univerzum globális mozgási adataihoz kapcsolódnak. Ez az észrevétel ösztönözte azt a próbálkozást, amelynek szerzői feltételezték, hogy egy átlagosnál kisebb sűrűségű lokális „buborékban” létezve végzett méréseink okozzák az eltérést. Az ötletet alaposabban kidolgozó újabb publikációk azt bizonyították, hogy ebből néhány tizednyi km s-1 Mpc-1 szisztematikus eltérés lenne magyarázható, a 6 km s-1 Mpc-1 differencia semmiképp. Egyéb elképzelések sem tudtak ekkora eltérésre magyarázattal szolgálni.
A feszültség oldására végzett egy független módszerű Hubble-paraméter meghatározást a Chicago-i és a Carnegie Egyetem közös kutatócsoportja. Ők a csillagfejlődés egy jól meghatározott fázisában tartózkodó vörös óriáscsillagok közül választottak „standard gyertyát”. Azokat a csillagokat keresik, amelyekben éppen befejeződik a hidrogénégetési szakasz és egy éles fényességfellobbanással áttérnek a hélium égetésére. Az abszolút fényességüket a cefeidákkal hitelesítve a vörös óriás fejlődési szakasz „szélén” lévő objektumokat kutatták fel, mégpedig azokban a galaxisokban, amelyek Ia típusú szupernóváit használták a fent ismertetett lokális Hubble-paraméter meghatározásban. Ezzel egy független módszerrel újra megmérték a korábbi eljárásban is szereplő objektumok távolságait. A kapott Hubble-paraméter, amelynek statisztikai és szisztematikus hibájának összege is 4 százalék alatt marad: H0 = 69,8 ± 0,8 (statisztikus) ± 1,7 (szisztematikus) km s-1 Mpc -1.
A Hubble-paraméter lényegesen befolyásolja más kozmikus jellemzők (például az ősi elemszintézis) számítási eredményeit. Az ábra mutatja, hogy a vörös óriásokra alapozott, 2019-ben publikált mérés nem hozott döntést a lokális és a globális meghatározás eltérésének ügyében
A könnyű elemek szintézisének magfizikája
A magreakciók hálózatának felderítésével világossá lett, hogy a könnyű elemek után következő atommagok (elsősorban a szén és az oxigén izotópjai) szintézisére csak a csillagokban kialakuló nagy sűrűség esetén van mód, illetve a nehéz elemek magjai főként szupernóva-robbanásokban szintetizálódhattak.
A könnyű elemek első szintézisében a 3. ábrán nyilakkal jelzett 12 reakció vett részt. A nyilak ahhoz az elemhez mutatnak, amelyek előfordulási gyakorisága a nyílon feltüntetett szám mellett részletezett reakcióval növekszik (annak az elemnek a gyakorisága, amelytől elmutat a nyíl, értelemszerűen csökken). Az Univerzum tágulását is figyelembe vevő reakcióegyenletek megoldását attól a pillanattól indítják, amikor a két nukleon ütközéséből keletkező deuteront nem „robbantják szét” a forró közeg gamma-fotonjai. Ettől kezdve a nyilak mentén fokozatosan épülnek fel a nagyobb atomszámú atommagok. Az integrálást akkor zárják le, amikor a tágulás üteme gyorsabbá válik a reakciók rátájánál, azaz a reakcióba lépni „igyekvő” magok „nem érik utol” társukat.
A számításokban a tágulási ráta (Hubble-paraméter) mellett még egy kozmológiai bemenő adatra van szükség: a barionikus (praktikusan a nukleonokból álló) anyagnak a fotonok sűrűségéhez mért arányára, amit η-val szokás jelölni. Természetesen szükség van az egyes magreakciók bekövetkezésének esélyét jellemző hatáskeresztmetszetre is. Ez utóbbiakat földi laboratóriumokban egyre növekvő pontossággal elvégzett kísérletekből veszik. Ez azt a fontos előfeltételezést foglalja magában, hogy az ősszintézis korszakában a magfizika törvényei a jelenlegi laboratóriumi kísérletekből megállapíthatóakkal azonosak voltak.
Az asztrofizikusok figyelme egyre inkább a deuteron előfordulási gyakoriságának kiszámítására és a csillagászati adatokkal való összevetésére összpontosul. Ennek az oka, hogy egyetlen módon keletkezhet (2. számú reakció az ábrában), és három alaposan tanulmányozható reakcióval (3.,4.,5.) csökken a megfigyelhető sűrűsége. Az egyenletek megoldása arra vezet, hogy az ismeretlen η-nak monoton csökkenő függvénye a deuteron és a hidrogén sűrűségének aránya, így a megfigyelési adatokkal összevetve egyértelműen megmondható, hogy a mért érték mekkora barionikus sűrűség fennállása esetén jött létre.
A három 2H-t csökkentő reakció hatáskeresztmetszetét a legutóbbi időkig 10 százalékos pontossággal ismerték, míg a deuteron megfigyelési adatai immár százalékos pontosságúak. Ezért nagy erőfeszítéseket tesznek a reakciók adatai pontosabb kinyerésére. Miután a szokásos gyorsítós energiáknál jóval kisebb (0,01-0,4 MeV) energiájú ütközéseket kell vizsgálni, a kozmikus sugárzás részecskéivel való kölcsönhatás a legnagyobb zavaró tényező. Az olasz vezetésű LUNA (Földalatti Nukleáris Asztrofizikai Laboratórium – Laboratory for Underground Nuclear Astrophysics) együttműködés ezért határozott úgy, hogy a 3. számú reakciónak a hatáskeresztmetszetét, amelyben a deuteron egy protont befogva gamma részecske kibocsátásával 3He maggá alakul, a kozmikus sugárzás számára elérhetetlen helyen, a Gran Sasso hegység gyomrában elhelyezkedő laboratóriumban méri meg. E célra olyan gyorsítót telepítettek a laboratóriumba (4. ábra), amely a protonokat 30 keV-től 400 keV-os energiáig képes gyorsítani.
A kísérleti csoport, amelynek a cikket jegyző 41 tagja közül heten az Atomki és a Konkoly Csillagászati Intézet munkatársai, 2020. novemberben közölte 3 százalékos pontosságú hatáskeresztmetszet-mérési eredményét. A Nature folyóiratban megjelent publikáció azonnal komoly visszhangot váltott ki, mivel segítségével pontosítani lehetett az Univerzum barion/foton hányadosát, és az eredmény összehasonlítható volt a ΛCDM modellel rekonstruált háttérsugárzási adatokból származó értékkel. A LUNA-közlemény tökéletes egyezésről számolt be, de a következő hetekben közzétett más publikációk eltérést jeleztek. Ilyen például az A. Coc és E. Vangioni vezette francia csoport, amely arra jutott, hogy az η hányados kétfajta meghatározására 2018-ban végzett számítások eredményéhez képest az egyezés az új reakció hatáskeresztmetszetet használva éppen hogy rosszabb lett, amit az 5. ábrán jól lehet látni. Az ábrán zöld vízszintes sávval jelölt érték jelzi a deuteronsűrűségnek a jól ismert hidrogénsűrűséghez viszonyított előfordulása csillagászati meghatározását. Ennek reprodukálásához az olasz-brit-német-magyar csoport adatával a rózsaszín sávban fekvő η-ra van szükség, ami a szürkével jelzett ΛCDM modellből adódó értékkel kevésbé egyezik, mint korábban. (A kék sáv a magreakciók hálózatából adódó D/H sűrűséghányadnak a monoton csökkenését mutatja η növelésével.)
A feszültség feloldásának igénye sürgeti mind a további (4. és 5. számú) magfizikai reakciók hasonló körülmények közötti vizsgálatát, mind az elsődleges deuteron/hidrogén aránynak nagyobb számú és minél távolabbi (azaz minél ősibb) hidrogén+hélium felhőből történő javított meghatározását.
Anticsillagokba sűrűsödött antianyag?
Az előző fejezetben a barionikus anyagsűrűség jellemzésére használt η mennyiség valójában a barionok és az antibarionok sűrűsége különbségének a fotonsűrűséghez viszonyított mértéke. Ám legszélesebben elfogadott tényként kezelik, hogy kozmikus környezetünkben természetes formában nincs antianyag. A köznapi tapasztalat hatósugara igen korlátozott, a távolabbi csillagokról érkező elektromágneses sugárzást egyformán bocsát ki a proton és az elektron, illetve a pozitron (anti-elektron) és az anti-proton. Fényük alapján nem tehető különbség csillag és anticsillag között.
Ha tőlünk véges távolságban közvetlenül érintkezik az anyag az antianyaggal, onnét annihilációs gamma-foton sugárzás indul ki. Ez része lenne annak a diffúz (irányítatlan) gamma-fluxusnak, amelynek teljes és energia szerint differenciált (spektrális) intenzitását asztrofizikai mérésekkel rendszeresen tanulmányozzák. 1998-ban Cohen, de Rújula és Glashow feltette a kérdést, mekkora távolságból érkezhet hozzánk a megfigyelt diffúz gamma-fluxus, ha feltesszük, hogy anyag-antianyag annihiláció a forrása? Eredményüket foglalja össze a 6. ábra. A COMPTEL műholdon regisztrált fotonok energiája és a korábbi mérések is meglehetősen nagy hibával rendelkeztek és az egységnyi szögtartományba eső intenzitás bizonytalansága is nagy volt a kis eseményszám miatt. Az ábrán az adatok mellett két elméleti görbéjüket tüntették fel a szerzők. A felső megfelel annak az esetnek, amikor az anyag és anti-anyag érintkezési felülete 20 Mpc-re van tőlünk. Jóval kisebb spektrális fluxus tartozik ahhoz az esethez, amikor az érintkezési felületet 1000 Mpc-re helyezték el. A mérési adatok azt jelzik, hogy ez utóbbi tartományon belül biztosan nincs antianyag.
Érdemes megjegyezni, hogy az úgynevezett részecskehorizont (az a legtávolabbi felület, ahová egy részecske az ősrobbanást követően eljuthatott) körülbelül 4000 Mpc-re van jelenleg tőlünk.
Az elemzés nem vesztette el aktualitását, bár azóta több, gamma-részecskék megfigyelésére alkalmas műholdat állítottak pályára (legismertebb a Fermi Large Area Telescope). Ezek jeleznek is az ábrán feltüntetetthez képest többletfluxust, ám a többletet mindeddig sikeresen magyarázták pontszerűnek tekinthető gamma-forrásokkal, illetve a galaxisunk központja felől az érkező többlet a centrumban lévő szupernehéz fekete lyukba hulló anyag utolsó „életjeleként” értelmezhető. Magabiztosan állítják, hogy kiterjedt antianyag-tartomány legfeljebb Univerzumunk perifériáin lehet jelen.
Ezen ismeretünk ellenőrzésének közvetlen módja a pozitronokra, antiprotonokra, antideuteronra vagy még nagyobb tömegű antianyag alkotórészekre történő „vadászat”. Tökéletesítésének legutolsó stádiuma 2011-ben kezdődött, amikor az űrsiklóval felvitték a nemzetközi űrállomásra az AMS-2 (Anti Matter Survey) elnevezésű mérőállomást (lásd 7. ábra).
A berendezés alapjában azonos az izotópok elkülönítésére konstruált mágneses spektrométerrel, amelyen áthaladó részecskék sebességét Cserenkov-sugárzásuk észlelésével reprodukálják. Pályájuk elhajlásából és Cserenkov-gyűrűjük adataiból meghatározható az áthaladó részecske tömege és elektromos töltése.
2018-ig a detektorral milliárdnyi protont és deuteront észleltek, amelyeket jól azonosítottak a kozmikus sugárzásnak korábbi tanulmányozása során megismert alkotórészeivel. Nem lepte meg a kutatókat az sem, hogy antiprotonból és antideuteronból is jelentős számú eseményt halmoztak fel. Ezek mennyiségét (fluxusát) sikerült azzal a másodlagos részecskekeltéssel értelmezniük, amely a kozmikus sugárzás elsődleges részecskéi és a csillagközi anyag erős kölcsönhatása során párkeltés formájában következik be.
Érdekesen egyszerű modellt alkalmaztak az antideuteron-fluxus kiszámítására. Az antiproton fluxussal azonos impulzuseloszlású antineutron-áramot feltételeztek (a két részecskének azonos az erős kölcsönhatása) és alkalmazták a koaleszcencia-modellt. Eszerint, ha relatív impulzusuk (ez esetben a sebességük is) egy alkalmasan választott értéket nem halad meg, akkor az ilyen antiproton és antineutron antideuteronná olvad össze. Ezt a modellt a CERN nagyenergiás nehézion ütközéseiben keletkező antideuteron események értelmezésében sikeresen alkalmazták. Az ALICE kollaboráció méréseivel meghatározott koaleszcenciasugár értéket alkalmazva az AMS-2 észleléseiben is eredményesen vezették vissza az antideuteron-fluxust a mért antiproton-fluxusra, azaz az elsődleges kozmikus sugárzásnak a csillagközi anyaggal bekövetkező ütközéseire. Eddig tehát úgy látszott, hogy a világűrben észlelt antianyag mennyiségének értelmezéséhez nincs szükség extra forrás felkutatására, teljes egyezésben a diffúz gamma-sugárzás szintjéből levont következtetéssel.
Az AMS-2 tervezéséhez kapcsolódóan a fenti modell kiterjesztésével elkészítették az anti-3He és az anti-4He hélium magok észlelési gyakoriságára vonatkozó előrejelzést is. Arra a radikális konklúzióra jutottak, hogy a kozmikus sugárzás kölcsönhatásai alapján a 2011 és 2024 közötti működési időszakban kizárható akárcsak egyetlen anti-4He esemény észlelése is, miközben nagyjából 2 milliárd héliummagot detektáltak az eddigi észlelések során.
2018. május 24-én Samuel Ting, az AMS-2 kísérlet Nobel-díjas vezetője a CERN zsúfolt nagy előadójában bemutatta a nyolcéves észlelési időszak összesített eredményeit. Bejelentette, hogy az előrejelzést meghaladó számú, összesen 8 antihélium-eseményt észleltek, ami 1:108 relatív gyakoriságot jelent a héliumészlelésekhez képest. A 8 eseményből 6 tömege az anti-3He-hoz van közel, kettőé pedig az anti-4He-hoz. Egy ilyen esemény kirajzolódását a Cserenkov-detektorban mutatja a 8. ábra.
Az előadó jelezte, hogy felfedezésüket alapos vizsgálatnak vetik alá, ezért publikációja akár éveket késhet. Ez nem zavarta az interpretáción gondolkodók fantáziájának beindulását. A legtöbben az amúgy is ismeretlen tulajdonságú sötét anyag és a csillagközi anyag kölcsönhatásából igyekeznek magyarázni megjelenését. Ezt azonban határozottan cáfolja a Vivian Poulin és négy munkatársának (köztük a jelenleg élő asztrofizikusok egyik legnagyobb szaktekintélyének, Joseph Silknek) 2019-ben publikált elemzése. Szerintük az egyetlen lehetőség tisztán antianyag alkotta pontszerű gamma-források, azaz anticsillagok létezésének feltételezése. Annihilációs folyamat ennek felületén megy végbe, ám az ebből érkező gammák irányítottak. A Fermi-LAT műhold által talált pontszerű forrásokból egyéb jel híján azonosítatlanul maradtak csoportjában lehetne őket keresni. Hogyan jöhettek létre az antianyagnak a normál anyagba ágyazott zárványai? Természetesen kínálja magát a lehetőség, hogy az ős-nukleoszintézis leírására használt homogén barion-plazma feltételezése nem tökéletes. Poulin és társai számításai szerint lehet, hogy átlagosan egy ezrednyi relatív sűrűséggel anti-anyag is jelen volt, amelynek sűrűsödési tartományaiban anti-nukleoszintézis ment végbe. A későbbi annihilációs folyamatokat ebből csak a valami módon csillagokká sűrűsödött anti-anyag élhette túl, mert azok belsejéből kiszorultak a potenciális annihilációs partnerek. Izgalmas nyitott kérdés, hogy az AMS-2 2024-ig folytatott méréseiből milyen kép alakul majd ki.
A figyelmes Olvasó észrevehette, hogy a magyarázatra váró új fejlemények nem cáfolják tudományos képünket az univerzum őstörténetéről, akár a Hubble-paraméter meghatározásában, akár a deuteron elsődleges előfordulási gyakoriságában, akár az antianyagnak világegyetemünk belsőbb tartományaiban való előfordulásában jelentkeztek, hanem az ismeretek százalékos vagy ezrelékes pontosításában van szerepük. A tudományos pontosság fokozása újra és újra feltár váratlan jelenségeket, a korábbi képből kimaradt szempontokat. Ennek következménye a tudományos világkép lezárhatatlansága. A folyamatos tökéletesítésre törekvés adja e kutatások iránti nem csökkenő lelkesítő ösztönzést.
PATKÓS ANDRÁS