Állandó közeli társunk a kráterek csodaországa. Több ezer mélyedés, amelyeket az évmilliárdokon keresztül a felszínébe csapódó kőzetdarabok faragtak ki. A bombázás folyamatos, minden évben több tucat új becsapódásnyomot hagynak maguk után, elég nagyokat ahhoz, hogy az egyre szaporodó, Hold körül keringő berendezések észrevegyék. Ám újabban az emberi lények szórják meg kicsiny „űrkacatjaikkal” a már egyébként is sajttá lyuggatott égitestet.
Március elején egy jókora űrszemét a Hold túlsó oldalába csapódott. A törmelék – egy körülbelül iskolabusz méretű elhasznált rakétafokozat – mintegy hét éve lebegett céltalanul az űrben. Az alkatrész hihetetlen sebességgel, frontálisan ütközött egy a Hold felszínén már meglévő, hatalmas kráterbe. Mint később kiderült, mérete alapján a becsapódás egy nagyjából húsz méteres sebhelyet hozhatott létre. A szóban forgó objektum valószínűleg egy 2014-es kínai űrmisszióból származó gyorsítórakéta, amely egy holdszondát segített közelebb jutni céljához. Egy ilyen típusú eszköz a felbocsátás után röviddel haszontalanná válik, így le is választják a fő modulról, ha úgy tetszik, egyszerűen csak eldobják, mint egy használt papírzsebkendőt.
Valójában az emberiség évtizedek óta hajigál szemetet a Holdra, és nemcsak űrhajósok révén. A szemeteléssel ellentétben nem pusztán hanyagságból teszi ezt, hanem egy sokkal nemesebb ügy, például nemzeti dicsőség vagy tudományos mérföldkő elérése céljából. Az első űrszonda, amely elérte a Hold felszínét, ugyancsak szándékosan csapódott bele 1959-ben. A Szovjetunió ugyanis nagyon szerette volna az űrversenyben ismét legyőzni az Amerikai Egyesült Államokat, így az elsőség érdekében még az eszköz megsemmisülése sem volt szempont. Ellenben a mostani esettel, amely szintén első a maga nemében, az egyáltalán nem tervezett becsapódások között (persze csak ami a Holdat illeti).
Egy űrobjektumok követésére „szakosodott” amatőr csillagász, Bill Gray, aki az űrkutatásban is jól ismert személy, biztosította azt a nyomkövető szoftvert, amely 2015 óta követte a rakéta útját. Akkoriban még a pályaadatok és egyéb paraméterek alapján úgy vélte, hogy a SpaceX űrvállalat egyik gyorsítórakétájáról lehet szó, amely a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) műholdküldetésének részeként vált űrhulladékká.
Azt, hogy a céltalanul bolyongó rakéta épp közvetlenül a Hold felé tart, még januárban észlelte az amatőr csillagász. Az ütközés híre, mivel akkor az még kapcsolatban állt mind a SpaceX nagyvállalattal, mind a NOAA állami intézettel, futótűzként terjedt végig a világhálón, miszerint a fenntarthatóság jegyében immár a Holdra is szemetelünk. Mint később, egy alaposabb elemzést végezve kiderült, Gray tévedett. (Bár az eset furcsasága, hogy az érintettek kérésére indult felülvizsgálat hirtelen más eredményre vezetett.)
A csillagászok most két Hold körüli misszió, a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), valamint India Chandrayaan–2 űrszondájának megfigyelései alapján próbálják meghatározni az új krátert. Az Apollo-program óta nem történt hasonló eset, vagyis hogy segédrakéta csapódjon a Hold felszínébe. Ráadásul ezek irányított körülmények mellett zajlottak, a NASA szándékosan eresztett neki feleslegessé vált, esetleg valamilyen kijelölt céllal részegységeket az égitestnek, hogy ellenőrizze az űrhajósok által telepített szeizmométerek működőképességét, illetve más tudományos méréseket támogasson.
Az LRO nagyon részletesen megörökítette a Hold felszínét, beleértve az Apollo leszállási helyeit, és azokat a tárgyakat, melyeket az űrhajósok több mint 50 évvel ezelőtt hagytak hátra. Nemrég a szakértők a Hold túloldalának mostani becsapódási területéről készült előtte-utána fotók tüzetes elemzésébe kezdtek. Arra számítanak, hogy ráközelítve a nagy mennyiségű kiszóródott anyagon túl maga a kráter alakja is kirajzolódik a felvételeken. A kutatók számára ugyanis a becsapódások alakja sokmindent elárul az ütköző test jellemzőiről.
A csillagászok nem számítanak rá, hogy esetleg a rakéta maradványai is észlelhetők lesznek, az valószínűleg egy lett a múltban szintén egymást érő küldetések poros emlékeivel, mint amilyen a már említett szovjet misszió. Ne menjünk el azonban szó nélkül a közelmúltban holdfelszínt látogató űrszondákhoz kapcsolódó hulladékok mellett sem. Közéjük tartozik egy 2009-es NASA-küldetés eszköze is, amely irányított módon a Hold déli pólusánál csapódott be annak érdekében, hogy ott vízjég nyomait tárja fel. 2012-ben szintén több feleslegessé vált szondának lett végső nyughelye az égitest felszíne, akárcsak 2019-ben néhány leszállóegységé, melyeknek bár nem becsapódniuk kellett volna, egy-egy hiba folytán mégsem tudtak megfelelően landolni. És persze hány olyan emberkéz alkotta szerkezet is juthatott hasonló sorsra, melyekről nincsenek információk.
Az elkövetkezendő évtizedekben az ember minden bizonnyal több dolgot fog a Holdra „dobni”, mivel a különböző kormányzati ügynökségek és magánvállalatok újabbnál-újabb küldetéseken törik a fejüket. A hulladék mennyiségének tovább gyarapítását azonban el lehetne kerülni, ha a résztvevők gondoskodnának arról, hogy a feleslegessé vált alkatrészek vagy a Föld légkörébe visszatérve megsemmisüljenek (esetleg biztonságosan visszatérjenek, lásd a SpaceX hordozóeszközeit), vagy legalább olyan távolságba kerüljenek az űrben, ahonnan elkerülhető a becsapódás. A James Webb űrteleszkóp mozgatásában szerepet játszó gyorsítórakétát például úgy tervezték meg, hogy dolga végeztével egy viszonylag békés Nap körüli pályára kerüljön (persze valószínűleg nem kevés pénzért). Ennek köszönhetően leghamarabb 2047-ben kerül ismét földközelbe, de így is biztonságos távolságban elhalad majd mellette. (Ez azért jobb megoldás, mint egy fékevesztett, ismeretlen űrhulladék.)
A Hold legújabb becsapódási emlékei – akárcsak a geológiai múltban keletkezetteké – tartósak. Ott ugyanis hiányoznak azok a természetes folyamatok, amelyek a Földön már réges-régen eltörölték a földtörténet korai szakaszában létrejövő bizonyítékokat a kozmikus fenyegetettségről. A Holdon nincs olyan időjárás, amely elkoptatná, nincs olyan lemezmozgás, amely elmozdítaná és nincs olyan lávaömlés, amely elfedné a becsapódások nyomait. Ezért minden az „arcára van írva”: ősi aszteroidák okozta mély kráterek, régen eltávozott űrhajósok csizmanyomai, most pedig már a szomszédból átdobált szemét is.
SZOUCSEK ÁDÁM
A KEHOP-3.1.5-21-2021-00003. sz. projektet
támogatta Magyarország Kormánya
és az Európai Unió.