Bár a hulladék fogalma gyakran csak eldobott PET-palackok vagy szélfútta újságpapírok képében él a fejünkben, valójában a szennyvíz is közéjük tartozik. Sőt, az egyik legnagyobb környezeti veszélyforrást a bennük található vegyszerek jelentik. Pedig ezek akár a hasznunkra is válhatnának.
Az egyesült államokbeli Drexel Egyetem környezetmérnökei szerint a hatalmas ülepítőmedencékben felhalmozódó szennyvíz kulcsfontosságú szerepet játszhat a fenntarthatóbb mezőgazdaság elérésében. Egy új tanulmány az ammónia szennyvízből való eltávolításának és műtrágyává alakításának folyamatát vizsgálta. Ez alapján kiderült, mindez nemcsak technikailag megvalósítható, hanem a műtrágya-előállítás környezeti és energialábnyomát is segíthet csökkenteni, emellett akár bevételi forrást is jelenthet a közművek, illetve vízkezelő létesítmények kedvezőbb működtetéséhez.
Egy fenntartható nitrogénforrás
A műtrágyagyártás alapjául szolgáló nitrogén előállítása energiaigényes folyamat, ráadásul a globális CO2-kibocsátás mintegy 2 százalékáért felelős. Az elmúlt néhány évben a kutatók a régóta szabványosított Haber–Bosch nitrogéngyártási technológia alternatíváit keresték. A XX. század elején felfedezett kémiai eljárás során a légkör nitrogénjét a műtrágya-előállítás alapanyagát jelentő ammónia gyártására használják fel. Fritz Haber német kémikus kimutatta, hogy megfelelő nyomáson, hőmérsékleten és katalizátorral a levegő nitrogénje és a víz hidrogénje reakcióba lép, nyomában pedig értékes vegyület keletkezik. Ipari méretű alkalmazását Carl Bosch német kémikus dolgozta ki. Mindkettejük Nobel-díjat érdemelt.
Az egyik ígéretes lehetőség, amelyet a közelmúltban néhány vízközmű-szolgáltató is felvetett, hogy a kezelés során a vízből kivont „ammóniahulladékot” felhasználják. Patrick Gurian, a Drexel Egyetem professzora szerint ez a lehetőség egy fenntarthatóbb nitrogén-körforgásos gazdálkodás kialakításának alapvető mozzanata lehet. A Science of the Total Environment tudományos folyóiratban nemrég megjelent tanulmányukban megállapították, hogy a meglévő nitrogén újrahasznosítása mellett nem pazarolnánk rengeteg energiát annak légkörből való kinyerésére, ezáltal még kevesebb üvegházhatású gázt juttatnánk a környezetünkbe.
Öntsünk tiszta vizet a folyóba
Az Egyesült Államokban 1972-ben megalkotott tiszta vízről szóló törvény (Clean Water Act) értelmében a települési vízkezelő létesítményeknek különféle minőségi feltételeknek kell eleget tenniük ahhoz, hogy a vizet biztonságosan útjára engedhessék. Az ammónia egyre inkább aggodalmat keltő összetevő a vizekben, ugyanis megnövekedett szintje a patakok és folyók növényzetének túlburjánzását eredményezheti, ami veszélyt jelenthet például különféle halfajokra nézve. Az ammónia eltávolítása viszont jelenleg meglehetősen idő-, hely- és energiaigényes művelet.
Az egyik lehetőség, amelyet több létesítmény is vizsgál az ammónia eltávolításához, hogy a víz hőmérsékletét és pH-ját olyan szintre emelik, aminek hatására a vegyület gáz halmazállapotba kerül, mely így egyszerűen összegyűjthetővé válik. Ahhoz viszont, hogy az illetékesek az átállást célzó befektetés mellett döntsenek, részletes tanulmány, úgynevezett életciklus-elemzés szükséges, amelyből meggyőződnek a beruházás technológiai, illetve pénzügyi hatékonyságáról.
A lehetőség részletes feltárása
A mostani tanulmányt jegyző kutatócsoport rendszeresen végez ilyen elemzéseket, hogy számba vegye a hulladékok, illetve melléktermékek fenntartható megoldásként való újrahasznosításának és újrafelhasználásának teljes környezeti és gazdasági hatását. A szennyvízhasznosítás fentebb bemutatott új lehetőségének elemzése alapján mind a mezőgazdaság, mind a vízgazdálkodás számára előnyös lehet egy ilyen fejlesztés.
A kutatók vizsgálata jelentős környezeti hatáscsökkenést, és gazdasági előnyöket tárt fel az így előállított ammónium-szulfáttal kapcsolatban. A szennyvízből kivont melléktermék piacképes felhasználása mellett a kezelt vizek ammóniaterhelése nagymértékben csökkenthető, mielőtt az a szennyvíztisztító-telepekről a természetes vízáramba kerülne.
A kutatócsoport számos észak-amerikai és európai vízkezelő létesítmény adatait használta életciklus-elemzésének és gazdasági megvalósíthatósági tanulmányának elkészítéséhez. Olyan tényezőket vizsgáltak, mint az új rendszer telepítésének és üzemben tartásának költségei, az ammóniakoncentráció, a szennyvíz áramlási sebessége, az átalakítási és begyűjtési folyamat működtetéséhez alkalmazott energiaforrások, a műtrágya előállítási és szállítási költségei a piaci árhoz viszonyítva.
A kevesebb néha több
Az életciklus-elemzés végeredményei azt mutatják, hogy az új eljárás során körülbelül 5-10-szer kevesebb üvegházhatású gáz kerül a légkörbe, mint a Haber–Bosch-féle technológia alkalmazása során, és nagyjából 5-15-ször kisebb az energiafelhasználása is.
Gazdasági szempontból a műtrágya e szennyvízből közvetett módon való előállításának összköltsége elég csekély ahhoz, hogy a gyártó több mint 12-szer alacsonyabb áron értékesíthesse termékét a megszokott eljárással készült alapanyaggal szemben, így ez gyakorlatilag nullszaldós művelet.
Bár a technológia nagy hátránya, hogy a Haber–Bosch módszerrel ellentétben csak kisebb volumenű műtrágya előállítására alkalmas, viszont a kutatók hangsúlyozzák, bármely potenciális erőforrás tetszőleges kiaknázása segítségünkre lehet a mezőgazdaság fenntarthatóságának javításában, valamint a vízszennyezés csökkentésében.
SZOUCSEK ÁDÁM
A KEHOP-3.1.5-21-2021-00003. sz. projektet
támogatta Magyarország Kormánya
és az Európai Unió.