A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) és a Természet Világa harmincnegyedik alkalommal hirdeti meg Természet–Tudomány Diákpályázatát középiskolások számára.
A TIT által meghirdetett, a Természet Világa tudományos ismeretterjesztő folyóirat által lebonyolított diák-cikkpályázaton indulhat bármely középfokú iskolában a 2024/2025-ös tanévben tanuló vagy végző diák, határainkon belülről és túlról. A pályázatot elektronikusan kérjük feltölteni a Természet Világa termvil.hu honlapjára. A pályázat benyújtásának további formai követelményei és tudnivalói a honlapon megtalálhatók.
A pályaművek benyújtásának határideje: 2025. március 15.
A diákpályázat célja, hogy az ismeretterjesztő pályaművek tartalmát a természettudományok iránt érdeklődő, de a témában nem járatos olvasók is megértsék. A pályamunkák végén kérjük a felhasznált irodalmat és forrásmunkákat megjelölni! A szó szerinti idézetek forrásának fel nem tüntetése etikai vétség. Pályázni csak másutt még nem publikált pályamunkákkal lehet. Kérjük, hogy a cikkek olvasmányos stílusban készüljenek, stilisztikai és helyesírási szempontból kifogástalanok legyenek. Kérjük a felkészítő tanárokat, szíveskedjenek e tekintetben is útmutatást adni tanítványaiknak!
PÁLYÁZATI KATEGÓRIÁK
Egészségtudomány
Az orvostudomány múltját és jelenét, nagyjainak életét és életművét, az orvostudománynak az egyéb tudományokhoz való viszonyát, eszközeinek fejlődését; vagy az orvosi tevékenység művészeti megjelenítését és annak elemzését mutatják be; vagy egyéb, szabadon választott témakört dolgoznak fel – akár hazai, akár külföldi vonatkozásban. A díj odaítélésénél előnyben részesülnek az egészségtudományi etikai szabályokat teljes egészében tiszteletben tartó pályaművek.
Mesél a múlt
– A pályázó iskolájához vagy lakóhelyéhez, környezetéhez kapcsolódó jelentős múltbeli, a természet- és műszaki tudományok valamelyik ágában tevékeny tudós személyiségek életútjának, munkásságának bemutatása (eredeti dokumentumok felkutatásával és felhasználásával).
Vagy:
– A dolgozat írójának tágabb környezetéhez kapcsolódó tudományos vagy műszaki intézmények, tudóstársaságok története, eredeti dokumentumok bemutatásával.
Vagy:
– A természet- és műszaki tudományok valamelyik ágában tárgyi vagy épített emlékek, örökség bemutatása.
Tudomány a mindennapokban
– A természeti értékek, jelenségek megismerése érdekében a diák által végzett kutatások és kísérletek bemutatása. Előnyben részesülnek az egyéni, fiatalos, önálló gondolatokat, innovatív megközelítéseket tartalmazó, élvezetes és szakszerű beszámolók.
– A diák pályázhat saját fejlesztésű mobil-applikációk szabatos bemutatásával, leírásával.
Fenntartható fejlődés
A pályázók a korszerű ökológiai szemléleten alapuló, a környezetvédelem, körforgásos gazdálkodás, hulladékgazdálkodás témakörébe tartozó írással nevezhetnek. A zsűri örömmel fogadja a saját jó gyakorlatokat bemutató esettanulmányokat is.
Tudomány és világ
A pályázó e kategóriában a természettudományoknak a társadalom- és humán tudományok, valamint a művészetek vagy vallások különböző területeivel fellelhető összefüggéseit mutatja be.
Választható műfajok mind az öt kategóriában:
– Ismeretterjesztő, olvasmányos formában megírt cikk vagy esszé (minimum 10 ezer, maximum 20 ezer karakter terjedelemben, szóközök nélkül, word formátumban; minimum 5 db, JPG formátumú illusztrációval)
– Ismeretterjesztő interjú (minimum 10 ezer, maximum 12 ezer karakter terjedelemben, szóközök nélkül, word formátumban; minimum 5 db, JPG formátumú illusztrációval)
– Ismeretterjesztő fotósorozat, minimum 10, maximum 20 db, JPG formátumú, 1 MB – 4 MB közötti méretű fényképpel, minden képhez tartozó 1-3 mondatos képaláírással (word formátumban); valamint rövid bevezető írással: minimum 1000, maximum 2000 karakter terjedelemben, szóközök nélkül.
A Természet Világa szerkesztősége 2024 novemberében, a Tudományünnep keretében, egy később meghirdetendő időpontban online konzultációs alkalmat fog biztosítani a sikeres pályázatírás érdekében.
DÍJAZÁS
Minden kategóriában és minden műfajban pénzjutalom adható. A konkrét díjazásról, a díjak esetleges megosztásáról a zsűri a bírálati folyamat során dönt. A zsűri a díjazott diákok felkészítő tanárainak a munkáját is elismeri. A Diákpályázat hagyományai szerint az Élet és Tudomány, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat hetilapja is különdíjban részesíti a legolvasmányosabb cikkek alkotóit. A pályázat elsősorban egyéni alkotói cikkpályázat, többszerzős pályamunkák elkészítése megengedett, de a díjazás pályamunkánként történik.
A pályaművek elbírálására és a díjátadásra 2025 áprilisában, diákkonferencia keretében kerül sor. A pályázat benyújtásával a pályázó hozzájárul, hogy pályamunkáját a Természet Világa folyóiratban ellenszolgáltatás nélkül megjelentessük.
A XXXIV. Természet–Tudomány Diákpályázat pályázati kiírását a Természet Világa számaiban közöljük, illetve olvasható a folyóirat honlapján is.