A Kárpát-medence lakóiként jogosan vagyunk büszkék régiónk természeti értékeire, köztük a magyar pusztára, melyet oly nagy ámulattal szemlélnek a nyugatról vagy északról érkező turisták és természetbarátok. A „puszta” szó füvek és más lágyszárúak által uralt, nagyrészt fátlan térséget jelöl (a kifejezés orosz eredetű megfelelője a „sztyepp”). Hazánk esetében az igazi puszta helyett ökológiai értelemben megfelelőbb erdőspusztáról beszélni, ahol a kisebb-nagyobb kiterjedésű fátlan területeket erdők, facsoportok, helyenként elszórtan álló magányos fák teszik változatossá.
Magyarország és a szomszédos területek éghajlata átmenetet képez a csapadékos erdei és a jóval szárazabb pusztai vidékek között, így aztán olyan növényzeti mozaik kialakulásának kedvez, amelyben fás- és lágyszárú vegetáció egyaránt megtalálható [1,2]. A hazai erdőspusztáknak a talaj alapján – némi egyszerűsítéssel – négy fő típusát különíthetjük el: a löszön, a szikesen, a köves-sziklás talajokon és a homokon kialakult erdőspusztákat [3]. A löszön létrejött erdőspuszták nagy része a mezőgazdaság térhódítása miatt mára sajnos eltűnt. Szikes pusztából szerencsére több maradt, ám az erdőkomponensnek ebben az esetben is csak hírmondói akadnak. Hegyvidékeink délies kitettségű, száraz, napos hegyoldalait eredetileg jelentős részben sziklai erdőspuszták borították, de a települések terjeszkedése, a szőlő- és faültetvények létrehozása és a bányászat megtizedelte állományaikat. A negyedik típus, az alföldi homokterületeken kialakult homoki erdőspuszta kétségtelenül a pannon táj egyik legunikálisabb alkotóeleme. Hatékony megóvásának alapfeltétele, hogy a lehető legjobban megismerjük ezt a valóban páratlan élőhelykomplexet.
Kulcs a hatékony természetvédelemhez
Homoki erdőspusztáink hosszú távú fennmaradásának egyik legfontosabb követelménye annak felismerése, hogy bennük az erdő- és gyepkomponensek egyformán fontosak, és mindegyik saját jellemző élővilággal rendelkezik. Ez nem hangzik túl bonyolultnak, ám gyakorlati következményei rendkívül fontosak. Ha például egy megőrzendő vagy helyreállítandó homokterület egészét gépi kaszálással kezelik, megakadályozzák azt, hogy az őshonos fás szárú növényzet megtelepedjen és erdőfoltokat hozzon létre. Ezek hiányában a rájuk jellemző élőlények sem fordulnak elő a kérdéses helyen.
A helyzet természetesen még ennél is sokkal bonyolultabb: egy természetközeli homoki erdőssztyeppben mind az erdei, mind a gyepi közösségeknek, sőt cserjéseknek számos típusa lelhető fel. Az erdők például lehetnek nyíltabbak vagy zártak, egy részükben a kocsányos tölgy (Quercus robur), máshol a fehér nyár (Populus alba) és a közönséges boróka (Juniperus communis) uralkodik [3]. Ezen felül ma már tudjuk, hogy egyazon típusba sorolható erdők különböző méretű foltjai is jelentősen eltérnek [4]. A legkisebb, gyakran alig néhány fából álló facsoportok fajszáma némileg magasabb, mint a nagyobb erdőfoltoké, bennük viszonylag nagy számban fordulnak elő a napos, száraz élőhelyeket kedvelő növények. A közepes és a nagy erdőfoltok fajszáma meglehetősen alacsony, több szempontból mégis igen fontosak ezek az élőhelyek. Egyrészt itt találhatók meg olyan hűvös, párás mikroklímát igénylő növények, amelyek a kisebb erdőfoltokban és a gyepekben már nem tudnak megélni. Ilyen többek között az Alföldön ritka gyertyán (Carpinus betulus), a védett szálkás pajzsika (Dryopteris carthusiana), és a szintén védett kardos madársisak (Cephalanthera longifolia). Másrészt ezek az erdőfoltok olyan cserjéknek nyújtanak menedéket, amelyek a kis erdőfoltokban ritkák, mint például a veresgyűrű som (Cornus sanguinea) és a hamvas szeder (Rubus caesius). Végül, de nem utolsó sorban, főleg ezekben a közepes és leginkább a nagy erdőfoltokban élnek a legtermetesebb, néha matuzsálemi korú fák. Ezek az óriások nemcsak gyönyörű látványt nyújtanak, de számos állatfaj, így a szalakóta (Coracias garrulus), az orrszarvúbogár (Oryctes nasicornis) és a diófacincér (Aegosoma scabricorne) populációinak fennmaradásához is nélkülözhetetlenek.
A közelmúltban végzett kutatások rávilágítottak arra, hogy külön figyelmet érdemel az erdőfoltok szegélye, amelynek természetvédelmi jelentőségét nem lehet túlhangsúlyozni. Az erdőszegélyeknek kiemelkedően nagy a fajgazdagsága [4]. Ennek magyarázata, hogy bennük mind az erdőbelső, mind a szomszédos gyepek fajai megtalálhatók, és ezen felül saját, úgynevezett szegélyfajokkal is rendelkeznek. A szegélyek jelentősége az erdő fennmaradásában is kulcsfontosságú lehet, hiszen bennük található az őshonos fák, leginkább a fehér nyár, kisebb részben a kocsányos tölgy természetes újulatának jelentős része [4]. Vizsgálataink azt is kimutatták, hogy a különböző kitettségű erdőszegélyek között is jelentős különbségek találhatók. Mikroklíma-méréseink szerint az északra néző szegélyek hűvösebbek és párásabbak a délies kitettségű szegélyeknél, és ez fajösszetételükben is megnyilvánul. Míg az északias szegélyekben inkább a kissé magasabb vízigényű fajok telepednek meg, amilyen például a sokvirágú boglárka (Ranunculus polyanthemos) és az üstökös pacsirtafű (Polygala comosa), addig a délies szegélyekben az erősen szárazságtűrő fajok jellemzőek, így többek között a gumós perje (Poa bulbosa) és a deres fényperje (Koeleria glauca).
A homoki erdőspuszták élőhelyi sokféleségét tovább növelik a cserjék által alkotott növényközösségek. A legjellemzőbb ezek közül a cinegefűz (Salix repens) által alkotott cserjés, amelyre általában a homokbuckák közötti mélyedésekben bukkanhatunk rá, ahol a kedvezőbb vízellátottság lehetővé teszi a magasabb vízigényű növények túlélését. A cinegefűz alig fél méter magas, igen sűrű állományokat képez, amelyekben itt-ott más nedvességkedvelő növények jelennek meg, amilyen a szürkekáka (Scirpoides holoschoenus) és a magyar kékperje (Molinia hungarica) [3]. Sajnos a Kiskunság szárazabbá válásával (vízelvezetés, meggondolatlan fásítások, éghajlatváltozás) ez a különleges növénytársulás egyre nagyobb veszélynek kitett; elképzelhető, hogy hosszú távon teljes eltűnésével is számolni kell. Egy másik jellemző cserjést a fehér nyár fiatal egyedei hoznak létre, 1-1,5 méter magas ritkás bozótost, afféle törpeerdőt alkotva [5]. Évtizedes léptékű terepi megfigyelések és légifotó-elemzések egyaránt arra utalnak, hogy ezek a kis fácskák általában nem tudnak kifejlett nyárfává fejlődni, vélhetően a termőhelyi szélsőségek, elsősorban a szárazság miatt.
A fásszárúak által alkotott növényközösségekhez hasonlóan igen sokfélék a homoki erdőspuszták lágyszárú közösségei is. Közülük kétségtelenül a nyílt évelő gyepek kapták a legnagyobb figyelmet. Nyíltnak azért nevezzük őket, mert a növényzet nem borítja be teljesen a talajfelszínt, így sok helyen látható a csupasz homok – valódi félsivatagi külsőt kölcsönözve a tájnak. A gyep fajszáma nem különösebben nagy (vélhetően a szárazság miatt, amit tovább fokoz a homok rossz vízmegtartó tulajdonsága), ám természetvédelmi értéke kimagasló, hiszen számos védett, vörös listás és endemikus (bennszülött, csak a Kárpát-medencében megtalálható) fajnak nyújt menedéket. A magyar csenkesz (Festuca vaginata) fűcsomói között különlegességek egész sora él meg, amilyen például a báránypirosító (Alkanna tinctoria), a csikófark (Ephedra distachya), a tartós szegfű (Dianthus diutinus), a homoki vértő (Onosma arenaria), a magyar tölcsérzuzmó (Cladonia magyarica), vagy éppen a bonsai fácskákra emlékeztető naprózsa (Fumana procumbens). Adjuk itt át a szót az alföldi táj rajongójának, Petőfi Sándornak, aki Az Alföld című versében így ír:
Ott tenyészik a bús árvalányhaj
S kék virága a szamárkenyérnek;
Hűs tövéhez déli nap hevében
Megpihenni tarka gyíkok térnek.
A nyílt évelő homoki gyep fontossága nemcsak abban rejlik, hogy sok benne a védett, ritka élőlény, hanem abban is, hogy kutatásaink alapján ez az élőhely a homoki erdőspuszta legtermészetesebb, vagyis legeredetibb állapotában fennmaradt közössége [4]. Hogy pontosan milyen lenne az erdőspuszta az ember nélkül, azt persze sohasem tudhatjuk meg. De ha a nyílt évelő homoki gyepen sétálunk, alighanem valami olyasfélét vehetünk szemügyre, amit eleink is láthattak.
Az előzőekben tárgyalt gyeptípushoz képest az egyéves gyepeket döntő részben egynyári növények alkotják, amelyek teljes életciklusa lezajlik tavasztól őszig. Dominál bennük a vadrozs (Secale sylvestre) és a fedélrozsnok (Bromus tectorum). Ezzel szemben a zárt gyepeket a pusztai és a sovány csenkesz (Festuca rupicola, Festuca pseudovina), valamint az élesmosófű (Chrysopogon gryllus) uralja, és olyan pompás színezőelemek tarkítják, mint például a tavaszi hérics (Adonis vernalis) és a piros pozdor (Scorzonera purpurea).
A homoki erdőspuszta gyepkomponenséhez számtalan különleges állatfaj is kötődik. Kirándulók is viszonylag könnyen találkozhatnak a sisakos sáskával (Acrida ungarica), a buckabagollyal (Staurophora celsia), a karéjos keresztespókkal (Argiope lobata) és a homoki gyíkkal (Podarcis taurica), míg a földikutyák (Nannospalax spp.) csak kivételes alkalmakkor kerülnek szem elé. Természetesen az erdőspuszták állatainak egy része nem köthető szorosan csak az erdőkhöz vagy csak a gyepekhez: számukra a két komponens jelenléte egyformán fontos, például azért, mert szaporodásuk a fákhoz, táplálkozásuk viszont a nyílt füves területekhez köti őket. Ilyen többek között a kék vércse (Falco vespertinus) és a korábban már említett szalakóta.
A homoki erdőspuszták élővilágát vizsgáló legújabb kutatások [4,6] kiemelik, hogy nem helyes, ha ennek a bonyolult élőhelyi komplexnek egy-egy elemét elszigetelten vizsgáljuk, például ha csak a gyepekre vagy csak az erdőkre koncentrálunk. A nemzetközi trendekkel összhangban [7] szükséges az, hogy a homoki erdőspusztát a maga teljességében próbáljuk megérteni. Nyilvánvalóvá vált az is, hogy az imént röviden bemutatott élőhelyek bármelyike pusztul is el, olyan állat- és növényfajokat, strukturális vagy mikroklimatikus élőhelyi jellemzőket veszítünk el, amelyek a többi élőhelyen nincsenek jelen. A természetvédelemben ezért mindenképpen arra kell törekedni, hogy az egész mozaikot őrizzük meg a maga komplexitásában, a lehető legnagyobb élőhelyi sokféleséggel.
Az élőhelyi sokszínűség a túlélés záloga?
A regionális és globális szintű környezeti változások (talajvízszint-csökkenés, éghajlatváltozás) homoki erdőssztyeppjeinket és a megóvásukért fáradozó szakembereket is komoly kihívások elé állítják. Az előrejelzések szerint a következő évtizedekben a Kárpát-medence további szárazodása várható [8]. Egyes botanikai vizsgálatok szerint a szárazodás következtében csökkenhet a homoki erdőspuszták fajgazdagsága. A legfrissebb kutatások azonban rámutatnak arra, hogy az egyes élőhelyek vélhetően eltérően reagálnak majd a szárazodásra [9]. A közepes és a nagy erdőfoltok például sokáig képesek lehetnek megőrizni fajkészletüket annak köszönhetően, hogy a szárazodási trend ellenére is viszonylag hűvösek és párásak maradhatnak, menedéket nyújtva az erdei körülményekhez alkalmazkodott élőlényeknek. Másként fogalmazva: egy bizonyos kiterjedésnél nagyobb erdőfoltoknak jelentős lehet a változásokkal szembeni ellenálló képességük. Ezért is fontos, hogy ne csak a gyepeket óvjuk meg, hanem jelen legyenek a tájban az erdőfoltok is, ugyanis ezáltal talán mérsékelhetők lesznek a környezeti változások által okozott károk. Az erdők ezen felül a szélsőségesen száraz években menedéket nyújthatnak a gyepi fajoknak, ahonnan ezek a növények kedvezőbb években újra benépesíthetik a gyepfoltokat.
Esztétika és fenntarthatóság
A biofília-hipotézis szerint, amelyet Edward O. Wilson világhírű biológus fogalmazott meg, bizonyos természeti mintázatok az emberből automatikusan pozitív érzelmeket váltanak ki [10]. Mivel az emberi evolúció jelentős része erdő-gyep mozaikokban játszódott le, ezért a fákkal és gyepfoltokkal tarkított, parkszerű tájakat hajlamosak vagyunk szebbnek és megnyugtatóbbnak érezni, mint a kiterjedt erdőségeket vagy a hatalmas fátlan térségeket. Ez lehet a magyarázata annak, hogy az erdőspusztai tájat olyan ellenállhatatlanul vonzónak találjuk.
Az erdőspuszta évszázadokon, de inkább évezredeken át a legeltető állattartás egyik fő színterének számított. Manapság gyorsan nő az igény a kiemelkedő minőségű, fenntarthatóan előállított és egészséges áruk iránt. Ezzel párhuzamosan egyre több vásárló részesíti előnyben azokat az állati termékeket, amelyek nem az ipari állattartó telepekről, hanem szabadtartásból származnak. A homoki erdőspuszta egyes élőhelyei kellő óvatosság mellett gond nélkül használhatók legelőként, mi több, a legeltetés egyes esetekben a biodiverzitásnak kifejezetten jót tesz. A fenntarthatóság jegyében tehát erdőspusztáinkon is érdemes volna újra felfedezni a hagyományos legeltető állattartás előnyeit, amely jó a fogyasztóknak, az állatoknak, és a természetnek is, nem is beszélve a legeltetéshez kapcsolódó kulturális-néprajzi kincsekről.
Az elmúlt két évszázadban a homoki erdőspuszta kiterjedése a korábbinak apró töredékére zsugorodott. Erdőspusztáink nemcsak óriási természeti, hanem esztétikai és kulturális értéket is képviselnek, akár hungarikumnak is tekinthetők. Közös felelősség, hogy eme értékek minél szélesebb körben ismertek és hosszú távon megőrizhetők legyenek.
ERDŐS LÁSZLÓ
Nyitóképünk: A fennmaradt homoki erdőspuszták legvadregényesebb tájaink közé tartoznak (A szerző felvétele)
IRODALOM
[1] Borhidi, A. (2002): Gaia zöld ruhája. Budapest: Magyar Tudományos Akadémia.
[2] Erdős, L. et al (2018): The edge of two worlds: A new review and synthesis on Eurasian forest-steppes. – Applied Vegetation Science 21: 345 – 362.
[3] Borhidi, A. & Sánta, A. (1999): Vörös könyv Magyarország növénytársulásairól. Budapest: TermészetBúvár Alapítvány Kiadó.
[4] Erdős, L. et al (2018): Habitat heterogeneity as a key to high conservation value in forest-grassland mosaics. – Biological Conservation 226: 72 – 80.
[5] Bodrogközy, Gy. (1982): Hydroecology of the vegetation of sandy forest-steppe character in the Emlékerdő at Ásotthalom. – Acta Biologica Szeged. 28: 13 – 39.
[6] Török, K. et al (2017): Restoration prioritization for industrial area applying multiple potential natural vegetation modeling. – Restoration Ecology 26: 476 – 488.
[7] Luza, A. L., Carlucci, M. B., Hartz, S. M. & Duarte, L. D. S. (2014): Moving from forest vs. grassland perspectives to an integrated view towards the conservation of forest-grassland mosaics. – Nature Conservation 12: 166 – 169.
[8] Bartholy, J., Pongrácz, R., & Gelybó, Gy. (2007): Regional climate change expected in Hungary for 2071– 2100. – Applied Ecology and Environmental Research 5: 1 – 17.
[9] Erdős, L. et al (2019): Compositional and species richness trends along a centre-to-periphery gradient in forest-steppes of the southern Carpathian Basin. – Tuexenia 39: 357 – 375.
[10] Wilson, E. O. 1984. Biophilia. Harvard University Press, Cambridge, UK.