Haydn,
Mozart, Beethoven Jedlik, Eötvös, Bay – a helyes felelet, ha a kísérleti fizika három magyar klasszikusa felől érdeklődnek. Amikor a zongoratanár a stílusjegyeket tanította Zolinak, akkor Haydn komolysága, Mozart játékossága és Beethoven nemes egyszerűsége közül talán a klasszikus korszakot lezáró mester hatott rá legjobban: ha van igazi mondanivaló, ha van mély tartalom, akkor bátran lehet azt egészen egyszerű eszközökkel megjeleníteni. Mély elméleti megfontolások és sok-sok alapozó kísérlet után egészen egyszerű eszközök és módszerek alkalmazása – ez jellemzi Bay Zoltán valamennyi világraszóló kísérleti eredményét. I.
Vivace. Csomagolópapír az elektronsokszorozóban Az orosz-amerikai Zworikyn az általa megalkotott elektronsokszorozó vákuumcsövet a fellépő igen nagy háttérzaj miatt csak elektronikus erősítésre tartotta alkalmasnak. Bay Zoltán úgy vélte, hogy megfelelő módszerekkel a háttérzajt csaknem teljesen meg lehet szüntetni. Ekkor egyesével lehet érzékelni a beérkező fotonokat (fénykvantumokat, g-kvantumokat) vagy b-részecskéket (elektronokat). Az elektronsokszorozó működésének az a lényege, hogy a beérkező foton által az első elektródából kiváltott elektronokat elektromos térrel felgyorsítják, majd újabb elektródába ütköztetik. Ezzel az elektronszámot jelentősen növelik, majd ezt tíz-tizenkétszer megismétlik. A háttérzaj fő okozója az, hogy az elektródák – atomjaik heves rezgése, hőmozgása következtében – külső behatás nélkül is bocsátanak ki elektronokat. Bay Zoltán a nemkívánatos elektronok ellen először úgy védekezett, hogy az egész berendezést lehűtötte folyékony nitrogénnel. Ezenkívül még azt tette, hogy a vákuumcsövet fekete papírba burkolta: a fekete papír segítette a sugárzással történő hőelvonást, de védett az óhatatlanul jelen levő szórt fény kósza fotonjaitól is. Ha nem b-részecskékkel, hanem fénykvantumokkal indította el az elektronlavinát, akkor a fényt vízen keresztül vezette az első elektródára: így a víz kiszűrte a hősugarakat. Később már nem is kellett lehűteni a berendezést, mert komoly elméleti megalapozás után nagy munkával kikísérleteztek az elektródák számára olyan anyagösszetételt, amelyből a hőmozgás miatt szobahőmérsékleten nem lépnek ki elektronok.
A Bay-csoport néhány tagja négy évtizeddel a sikeres holdradarkísérlet után. Balról jobbra: Szemző Imre, Simonyi Károly (kissé takarva), Monostori László, Budincsevits Andor, Bay Zoltán, Vámbéri Lőrinc, Bodó Zoltán II.
Con brio.“Fraktál-szerkezet”az egyidejűséget mérő berendezésben Bay Zoltán az atomi méretű energia- és impulzusmegmaradás megavlósulása során talált olyan folyamatot, ahol igen-igen rövid időn (10-11 másodpercen) belül négy elektron, illetve g-foton keletkezik. Ezt pontos kísérleteivel igazolta, majd oda helyezte az ő kettős koincidencia-berendezését. Az jelet adott, “megszólalt”. Elméleti megfontolásait is figyelembe véve biztos lehetett abban, hogy az összetartozó négy elemi objektum szólaltatta meg a kettős koincidencia-berendezését. III.
Andante. Vízbontó készülék a radarberendezésben
Bay Zoltánt és Szent-Györgyi Albertet Straub F. Brunó fogadja a Ferihegyi repülőtéren IV.
Appassionato. Hangvilla, mint analóg kísérleti eszköz az új méterdefiníció
megalkotásánál Hasonló jelenséget tapasztalhatunk akkor, amikor rádiónk keresőgombját forgatva egyszerre fogjuk két közeli adóállomás jelét. A, pl. 1000 Hz-es, sípoló hang a fülünkkel felfoghatatlan rádiófrekvenciák különbsége. Hasonló kísérleti ötlettel mérte a fény frekvenciáját és a hullámhossz ismeretében magát a fénysebességet Bay Zoltán. A lézer fényéhez ismert rezgésszámú mikrohullámot kevert. A fénytani lüktetés most olyan hullámot eredményezett, amelynek már “mikrohullámú metronómmal”meg lehetett mérni a rezgésszámát. Végül is ezzel a “frekvenciaáthelyezési módszerrel”a keresett optikai rezgésszám a mérhető mikrohullámú rezgésszám többszöröseként adódott, és így atomórával lehetett fényrezgésszámot mérni. Az egész mérésre azért volt szükség, mert Bay Zoltán 1965-ben ránézett az s = v·t (út = sebesség x idő) ismert iskolai képletre, és azt mondta: a hosszúság egységének,a méternek – a jelenleg pontatlan – meghatározását vissza fogom vezetni a három nagyságrenddel pontosabb időegység atomórás mérésére. Sokan támadták ezért az elképzeléséért, mondván, a sebességet éppen az út és az idő mérésével határozom meg, nem lehet akkor az út egységét ezen sebességre alapozni. Megfeledkeztek az ellenzők arról, hogy a pontos mérés után rögzítették a fénysebesség értékét: a mért, értékes számjegyek után minden további jegyet zérusnak vettek. Most már egy konstanssal, egy állandó értékkel kell az időt szorozni, s így valóban az időmérés pontosságával adható meg az “1 méter, az a távolság, amelyet a fény vákuumban a másodperc 299 792 458-ad része alatt tesz meg”. 1983-ban zárult csak sikerrel a harc, akkor fogadta el a Nemzetközi Mértékügyi Konferencia a fenti új méterdefiníciót. Talán ennek a mindennapjainkhoz kapcsolódó definíciónak a megalkotása Bay Zoltán legnagyobb érdeme.
V.
Grandioso, maestoso. Az utókor hálája Akármikor láthatja viszont a Bay-alkotásokat kőbe vésve az, aki Újpesten jár. Születésének 100. évfordulóján egykori munkahelyének, az Egyesült Izzó kutatólaboratóriumának, és a róla elnevezett középiskolának a közelében, a Görgey utca elején felavatták köztéri bronz mellszobrát, Gömbös László szobrászművész alkotását. Gömbös László a szobor talapzatán bemutatja az utca emberének nagy fizikusunk legfontosabb kísérleti eredményeit. Bay Zoltán kísérleteiben kimentette az értékes jeleket a “zaj tengeréből”, és élete kockáztatásával megmentette zsidó munkatársait a biztos haláltól. A születési centenáriumhoz kapcsolódóan vehette át Bay Zoltánné, Duci, a zsidó kollégák megmentéséért kapott posztumusz Yad Vashem kitüntetést, és Jeruzsálemben is ott áll a neve az Igazak Falán, mert valóban: BAY ZOLTÁN EGY IGAZ EMBER. IRODALOM
|
||