Az internet és az orvostudomány
Az internet
áldás, átok vagy valami más? Az igazság
a két véglet között van. Az internet semmivel sem
jobb, vagy rosszabb, mint a világ, amelyben élünk, hiszen
nem más, mint annak egyfajta leképezése. Az újdonság
inkább az információtermelés és fogyasztás
„demokratizálása”. Eddig azt szoktuk meg, hogy az információ
termelése viszonylag kevesek (újságcikkek, könyvek,
folyóiratok szerzõinek) kiváltsága, az információ
elosztása pedig szabályozott csatornákon zajlik, melyek
gyakran lokálisak, lassúak vagy nehezen hozzáférhetõek.
Ezzel szemben az interneten bárkinek lehetõsége van
információ megjelenítésére, ami azonnal,
könnyen elérhetõ a többi felhasználó
számára, bárhol is legyenek. Ez új lehetõségeket
jelent az információcsere minden területén, így
az orvostudományban is. Az alábbiakban ezekrõl igyekszem
rövid áttekintést adni.
Mi az internet?
Az internet az angol ‘internetwork’ (hálózatok közötti kapcsolat) szóból származik, ami arra utal, hogy távol levõ, akár teljesen eltérõ technológiájú helyi számítógéphálózatok kapcsolhatók össze úgy, hogy a hálózatokon levõ bármely két számítógép képes kommunikálni egymásal. A nagy betûvel írt Internet annak a nemzetközi és egyre növekvõ hálózathalmaznak a neve, mely publikusan elérhetõ. (Számos magáncég használ internet technológiát, ami nincs összeköttetésben az Internettel, ezek az ún. intranetek.) Ahhoz, hogy az Interneten levõ sokféle fajtájú és teljesítményû számítógép szót tudjon érteni egymással, kell egy közös szabvány, melyen az adatokat cserélik. Bár több ilyen is van, legfontosabb az ún. TCP/IP protokoll (Transmission Control Protocol over Internet Protocol), mely rendkívül leegyszerûsítve a következõképpen mûködik. Minden az Interneten megjelenõ számítógépnek van egy egyedi azonosítója, ez az ún IP szám. Az adatforgalom kis csomagokra bontva történik, a csomagok mindegyikére sok más adat mellett rá van írva a küldõ és a címzett IP száma. A csomagokat egyik gép továbbítja a másiknak, míg el nem jutnak a címzetthez. A címzett számítógépe a megkapott csomagokat sorba rendezi, kibontja, tartalmukat értelmezi. A rendszer elõnye, hogy teljesen eltérõ nagyságú, fajtájú számítógépek is képesek kommunkálni egymással, és az õket összekötõ hálózati útvonal valamint annak technikai kivitelezése is tetszõleges lehet (telefonvonal, üvegszál, mikrohullám, mûhold), sõt meg is változhat, akár a kommunkáció közben. Ismert történet, hogy a TCP/IP protokollt eredetileg arra tervezték, hogy egy atomcsapás okozta kiszámíthatalan sérülés után is kommunikálni tudjanak az USA katonai számítógépei, ezért lett ilyen flexibilis és hibatûrõ természetû. Megjegyzendõ még, hogy az Internetet alkotó számítógépek egyenrangú félként viszonyulnak egymáshoz, bármelyik arra alkalmas gép megjelenhet, mint információszolgáltató (ehhez persze célszerû állandó Internet kapcsolattal kell rendelkeznie, hiszen a nap bármelyik órájában használni akarhatja valaki pl. egy távoli idõzónából).
Az elmondott elõnyök mellett számos hátránya
is van az Internet alapjául szolgáló TCP/IP protokollnak.
Nem garantálható pl. két gép között
egy minimális átviteli sebesség (quality of service),
ami megnehezíti a hang és videojel folyamatos közvetítését.
Számos problémát okoz az is, hogy a csomagok kódolatlanul
továbbítódnak, így rosszindulatú felhasználók
bizonyos esetekben lehallgathatják, módosíthatják
két másik gép közötti adatforgalmat. Ez
komoly problémákat okozhat, ha pl. két orvos az Interneten
keresztül titkosítási eszközök nélkül
szeretne konzultálni egy esetrõl.
Néhány jelentõsebb internetszolgáltatás
Elektronikus levelezés (e-mail)
Ez az egyik legrégebbi, és a tudományos élet szempontjából talán a leglényegesebb szolgáltatás. A szokásos postai levelekhez képest több elõnye van: olcsó, gyors és digitális. Az olcsóság úgy értendõ, hogy az Internet szolgáltatónak rendszerint nem kell külön fizetni a levélforgalom után. A levelek tipikus esetben néhány perc alatt eljutnak a címzetthez, a Föld bármely pontjára, de erre nincs garancia, nincs lehetõség a levelet úgy feladni, hogy az garantáltan megérkezzen egy megadott idõn belül. Ez többek között azért van így, mert lehetséges, hogy a címzett gépe csak bizonyos idõközönként csatlakozik az Internethez. Ha a levél nem kézbesíthetõ, szinte mindig kapunk egy automatikus válaszlevelet, amibõl megtudhatjuk, hogy melyik levelünket, és miért nem kapta meg a címzett. Rendkívüli ritkaságnak számít, ha egy levél elveszik. Az elektromos levelezés legfõbb elõnye azonban a digitális volta, tehát az a lehetõség, hogy a levélhez csatolt ún. MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions) mellékletben pl. egy szövegszerkesztõvel megírt szöveget elküldhetünk egy munkatársunknak, aki átdolgozás után (feltéve persze, hogy ugyanazt a szövegszerkesztõt használja) visszaküldheti. Ez rendkívül megkönnyíti a tudományos együttmûködést, kéziratokat, adatokat, ábrákat lehet cserélni, hatékonyan együtt lehet dolgozni távoli országban dolgozó kollégákkal is. Fontos azonban tudni, hogy ha olyan embernek küldünk emailben anyagot, akivel még nem álltunk ilyen kapcsolatban, akkor nem biztos, hogy az illetõ használni tudja majd a küldeményt (lehet, hogy nem tudja “kicsomagolni”, vagy másfajta programot használ, mint amivel mi készítettük az anyagot, sõt, az is lehet, hogy nem nézi meg a postaládáját: ilyenkor nem kapunk visszajelzést, hiszen a levél eljutott a címzett postaládájába, csak éppen az illetõ nem olvasta el!). Ezért ha határidõre, fontos anyagot küldünk valakinek, akinek korábban még nem küldtünk ilyesmit, érdemes jóval a határidõ elõtt egy próbaküldeményt feladni.
Ha többen érdeklõdnek ugyanaz iránt a téma iránt, és mindenki meg szeretné kapni a többiek által ebben a témában írt leveleket, akkor ún. levelezési listákat szoktak létrehozni. Ilyenkor egy megadott címre kell csak a hozzászólást eljuttatni, és egy számítógép gondoskodik arról, hogy minden a listán szereplõ ember kapjon egy példányt a levélbõl. Rendkívül sok ilyen lista van, újak születnek, a régiek az érdeklõdés elmúltával megszûnnek. Megbízható katalógus nincsen, amiben pl. az összes orvosi jellegû listát megtalálhatnánk, az ilyen tematikus listák ugyanis eleve hiányosak, és gyorsan elavulnak. Elsõsorban a valamilyen betegségben szenvedõk szoktak közös problémáik, lehetõségeik megbeszélésére ilyen listákat létrehozni, de vannak szakmai fórumok is, inkább a kutatásban.
A sok elõny után lássuk az elektromos levelezés hiányosságait, hátrányait. Az email nem számít hivatalos dokumentumnak, mert viszonylag könnyen hamísítható. Gyakorlati szempontból azt is fontos tudni, hogy illetéktelenek is elolvashatják a levelünket (a helyi rendszergazdák, hálózatfelügyelõk biztosan, de a számítógépre idegenek is betörhetnek). Valójában vannak olyan titkosítási eljárások, amivel megoldható, hogy a címzetten kívül senki más ne tudja elolvasni a levelünket, és az is, hogy a címzett biztos lehessen abban, hogy a levelet csak mi írhattuk, és a levél tartalma nem változott meg (ún. digitális aláírás). Erre ingyenes programok is rendelkezésre állnak (PGP: Pretty Good Privacy), de ezek a szolgáltatások még nem standard részei a levelezõprogramoknak, így egyelõre csak olyan személynek érdemes titkosított, és/vagy digitálisan aláírt levelet írni, akirõl tudjuk, hogy tudja kezelni majd a küdeményt. Az elmondottak nem csak a levelezésben használhatók: a titkosítás és digitális aláírás szabványosítása, utóbbinak a jog által való elismerése lehetõvé teszi majd, hogy orvosok a beteg adatainak védelme mellett, az Interneten keresztül konzíliumot tartsanak, majd az adott szakvéleményért jogilag is felelõsek legyenek.
Az elektromos levelezés egyik sajnálatos velejárója
az, hogy elõbb-utóbb vadidegenektõl is fogunk – rendszerint
reklámcélú – leveleket kapni. Ez az ún. spam
(löncshús, az elnevezés egy Monty Python produkcióra
utal), ami ellen nehéz védekezni, pedig súlyos károkat
okoz, hiszen emberek millióinak az idejét rabolja, nap mint
nap.
Hírcsoportok
A levelezési listákhoz hasonló szolgáltatás,
azzal a különbséggel, nem kell felkutatnunk az érdeklõdési
körünknek megfelelõ levelezési listát, csak
meg kell tudnunk a minket kiszolgáló news szerver
nevét (az akadémiai szféra számára ez
a news.iif.hu gép) és kell egy news readerprogram
(a www böngészõprogramok rendszerint rendelkeznek ezzel
a funkcióval). A szervertõl lekérhetjük a családfaszerûen
elágazó témakatalógust, amibõl kiválogathatjuk
a minket érdeklõ hírcsoportot (newsgroup).
A szerveren minden témában írt hozzászólás
megtalálható, de csak pár napra visszamenõleg,
hiszen az adatforgalom óriási (csak a hírcsoportok
száma több ezer). Kutatók, orvosok számára
elsõsorban a „bionet” és a „sci.med” fõcsoportok lehetnek
érdekesek.
World-wide-web (www)
Ez az a szolgáltatás, ami annyira népszerûvé vált az utóbbi idõben, hogy sok ember ezzel azonosítja az internet-használatot. A népszerûség oka nyilvánvalóan az egyszerû kezelhetõségben rejlik, csak nézegetni kell a képernyõt, és az egérrel rákattintani a minket érdeklõ dolgokra, ami újabb színes képeket hoz elõ: mint a televízió.
A www által szolgáltatott dokumentumok jellegzetessége,
hogy nemcsak szöveget, hanem képeket, sõt hangot, mozgóképet,
vagy akár kisebb-nagyobb programokat is tartalmazhatnak. A legfontosabb
tulajdonság mégis az, hogy ezek ún. hypertext dokumentumok,
ami azt jelenti, hogy a dokumentum egyes részei (pl. szavak, képek)
újabb dokumentumokra hivatkoznak, amik másik gépen
is lehetnek és a hivatkozó objektumra kattintva könnyen
megnézhetõk. Így az interneten elhelyezett egymásra
hivatkozó dokumentumok szövevényes hálózatot
alkotnak (world wide web, vagy csak egyszerûen web). Lényeges,
hogy nem csak statikus dokumentumok lehetségesek; a kapott választ
a szerveren futó program is összeállíthatja pl.
egy adatbázisból való keresés eredményébõl,
vagy bármilyen más információ (pl. a felhasználó
által korábban megnézett dokumentumok) alapján.
Az internet adta lehetõségek a célcsoportok szerint
Ismeretterjesztés
Az internet használata rendkívül gyorsan terjed, így a web komoly lehetõséget teremt az egészségügyi ismeretterjesztésre. Az utóbbi években számos, tartalmilag és formailag is jónak mondható ismeretterjesztõ szolgáltatás jelent meg: pl. www.webmd.com, www.mediconsult.com. Magyar nyelven elsõként a www.pro-patiente.hu jelent meg egészségügyi információkkal. Itt a híreken kívül többek között betegségekkel, életmód-tanácsok, ismeretterjesztõ könyvek anyaga, gyógyszerekkel kapcsolatos információk érhetõk el. Hasonló profilú szolgáltatás a www.hazipatika.com. Ma már a nagyobb magyar internetes hírszolgáltatóknak is van egészségügyi része, ahol fõként hírek háttér-információjaként olvashatunk ismeretterjesztõ írásokat.
A newsgroupok közül a misc.health, alt.support fõcsoportok
között találhatunk betegségekrõl szóló
információkat.
Oktatás
Az oktatók nagy lelkesedéssel kezdtek neki a www adta
elõnyök kihasználásának. A hypertext struktúra
elõnye, hogy például olyan oktatási anyagok
készíthetõk, ahol az olvasó a saját
érdeklõdésének, felkészültségének
megfelelõen haladhat. Nem könnyû azonban jól kigondolni
és megvalósítani egy ilyen anyagot. Az viszont egyértelmûen
hátránya a hypertextnek a klasszikus lineárisan elrendezett
szövegekhez képest, hogy az olvasó számára
nem világos, mekkora az anyag, és vajon látta-e már
az egészet, vagy van-e még olyan része, ahová
nem jutott el. A hazai orvosi egyetemek web szerverein sokféle szabadon
elérhetõ oktatási anyagot találhatunk. A tapasztalatok
szerint azonban lényeges áttörés nem várható
a multimédiás, számítógépes oktatástól.
Rendszerint azok a hallgatók érnek el vele jó eredményeket,
akik amúgy is motiváltak, és szinte mindegy, hogyan
oktatjuk õket. Ezzel együtt nyilvánvaló, hogy
sokféle hallgató van, és az oktatásban is törekednünk
kell alternatív, illetve kiegészítõ módszerek
bevezetésére, hogy minél több hallgató
figyelmét megragadjuk és megtartsuk. Ebben a web rendkívül
hasznos, de csak alternatív módszer. Az eddig leírtaknak
ellentmondani látszik, de többek tapasztalata szerint a számítógépes
oktatás akkor igazán hatékony, ha több hallgató
ül egy gép elé, és közösen vitatják
meg az ott olvasottakat, a gép által feltett kérdéseket.
Szakmai felhasználás
Az e-mail adta lehetõségek annyira életünk szerves részévé váltak, hogy már csak akkor gondolunk rá, ha valami ok miatt nem mûködik a levelezés, és rádöbbenünk, hogy mennyire hiányzik. A kutatók számára alapvetõ jelentõségû, hogy kéziratokat, adatokat cserélhetnek e-mailen keresztül, a klinikusok pedig könnyen kikérhetik egy nehéz esetrõl külföldi kollégáik véleményét. Rendkívüli jelentõsége van az irodalomkeresésnek, a Medline és más szakirodalmi adatbázisok is elérhetõk az interneten keresztül (pl. http://www.nlm.nih.gov/databases/). A minket érdeklõ cikkek sok esetben meg is rendelhetõk az interneten keresztül, papír vagy elektronikus formátumban. Sok orvosi folyóirat is megtalálható a weben. Megtaláljuk a tartalomjegyzékeket és néhány kiválasztott cikk teljes szövegét. Sok esetben csak elõfizetési díj ellenében érhetõ el az összes cikk teljes szövege, de vannak olyan folyóiratok is, amik teljesen szabadon olvashatók a weben. Az interneten elérhetõ orvosi folyóiratok listája megtalálható pl. a http://www.sciencekomm.at/journals/medicine/med-bio.html címen, míg a www.webmedlit.com címen kereshetünk is a megjelent cikkek között.
Magyarországon a már említett www.pro-patiente.hu
szerveren találunk kifejezetten az orvosoknak szánt információkat.
Itt sok egyéb mellett, több mint húsz orvosi folyóirat
olvasható, néhány teljes szöveggel. (Az orvosoknak
szóló információkhoz történõ
belépéshez – ingyenes – regisztráció szükséges.)
Számos hazai kórház, egészségügyi
intézmény, tudományos társulat, gyógyszergyár,
sõt magánorvos publikált információt
magáról az interneten, de ezekrõl igazán jó
lista nincsen, a hazai web keresõkkel, illetve a http://www.hudir.hu/
Health/ címen érdemes próbálkozni, ha valamit
meg szeretnénk találni. Az internet szakmai felhasználásáról
két éve már készült egy ismertetõ,
ez a http://www.iif.hu/dokumentumok/niif_fuzetek/orvostud/index.htm
címen olvasható.
Mit várhatunk a jövõben?
Elõször is, a www eddigi fejlõdésébõl biztosan extrapolálható, hogy jelentõsen növekszik az orvostudománnyal, életmóddal kapcsolatos dokumentumok száma, és ezen belül a jól megírt, pontos, szakmailag ellenõrzött írásoké is. Várható, hogy megjelennek olyan nívós szakmai szolgáltatások, adatbázisok, melyek csak elõfizetési díj ellenében érhetõk el.
Várható a sávszélesség (az adatátviteli sebesség) további növekedése. Az otthoni felhasználók számára jelenleg az analóg illetve a digitális (ISDN) telefonkapcsolat áll többnyire rendelkezésre, ez a szövegek, állóképek letöltésére, nézegetésére megfelel, de már a hang folyamatos, valós idejû továbbítása sem egyszerû megfelelõ minõségben, így videojel valós idejû továbbítására (videokonferencia, ill. tévénézésszerû használat) ez az átviteli sebesség alkalmatlan. Nehéz megjósolni, hogy a távközlés milyen irányban fog fejlõdni. Jelenleg több nagyobb sávszélességû technológia is terjedõben van az USA-ban egyéni Internet kapcsolat létrehozására, pl. a kábeltv hálózat digitális adatátvitelre való használata és újabb gyors digitális telefonvonalak. A sávszélesség növekedése és új technológiák bevezetése elõbb-utóbb lehetõvé fogja tenni azt, hogy a rádió és televízióadások is jó minõségben, széles körben elérhetõek legyenek az Interneten keresztül, így várható, hogy valamilyen formában összeolvad az Internet és a hagyományos mûsorszórás, illetve a szórakoztatóipar. Ez sok érdekes kérdést felvet: az Internet használatára a kezdetektõl fogva az interaktivitás volt jellemzõ, míg a klasszikus mûsorszórás tipikusan egyirányú információszolgáltatást jelent. Mivel mind az interaktív, mind pedig a passzív információfogyasztásra van kereslet, valószínû többféle stílusú szolgáltatás is lesz majd. Ismeretterjesztési, oktatási szempontból nyilván nagyon nagy jelentõségû lesz a videojel gyors továbbíthatósága, hisz a mozgóképek mindig jobban megragadják az ember figyelmét. Orvosi szempontból a mindenki által elérhetõ, olcsó videokonferencia lehetõségnek lesz várhatóan nagy jelentõsége, hiszen így lehetõség adódik távoli konzíliumok tartására, mûtét közbeni tanácsadásra stb. (Megjegyzendõ, hogy a tapintási, szaglási információk átvitele nyilván megoldatlan, bár erre is vannak kísérletek).
A sávszélesség növekedése mellett terjed az is, hogy a felhasználó átalánydíjat fizet, és ezért számítógépe folyamatosan össze van kapcsolva az Internettel. Ez korábban csak intézményeknek volt kifizetõdõ (vagy kifizethetõ), de pl. kábeltévés Internet csatlakozás esetén otthoni elõfizetõknek is elérhetõ. Ez jelentõsen egyszerûsíti az Internet használhatóságát, egyben azt is lehetõvé teszi, hogy akár otthoni számítógépünkön is mûködtethetünk www szervert, amirõl a dokumentumok bármikor, bárki által elérhetõek.
Egy másik fejlõdési irány a mobil Internet
elérés. Ez jelentheti azt, hogy notesz, vagy karóra
méretû számítógépünk egy
mobiltelefon-szolgáltató hálózatán keresztül
kapcsolódik az Internethez. Bár a jelenlegi GSM szolgáltatók
által kínált sávszélesség (9,6.
illetve 14,4 kbps) rendkívül alacsony még az analóg
vezetékes telefonokhoz képest is, a technológia alkalmas
lényegesen gyorsabb adatátvitelre is. Egy másik lehetõség
az ún. wireless LAN, vagyis egy épületen, vagy lakáson
belüli drótnélküli számítógéphálózat.
Ez azt jelenti, hogy ha asztali számítógépünkkel
rádióhullámok útján kommunikálni
tud a notebook számítógépünk, és
az asztali gép az Internetre van kapcsolva, akkor közvetlenül
a notebookról is elérhetõvé válik az
Internet. Így sokkal egyszerûbbé és kényelmesebbé
válik az Internet használat. Ezt felismerve már megjelentek
az ún. webpad számítógépek, amikhez
nincs is billentyûzet, az egész gép csak egy könnyû
lap, aminek egyik oldala egy folyadékkristályos képernyõ.
Ezen egy web böngészõprogram fut, ami egy tollszerû
eszközzel navigálható. Ezeknek a gépeknek komoly
esélyük lesz arra, hogy elõbb-utóbb helyettesítsék
a hagyományos könyveket. Miért is van az, hogy ha tanulunk
kell, vagy hosszabb szöveget kell olvasnunk, akkor sokkal szívesebben
tesszük ezt könyvbõl, vagy papírra nyomtatott szövegbõl,
mint a képernyõrõl? Ennek két fõ oka
van (a megszokáson túl) az egyik az, hogy kényelmetlen
és fárasztó a számítógép
képernyõrõl olvasni, szívesebben veszünk
valamit kézbe. A másik (az elõzõvel némileg
összefüggõ) ok az, hogy a számítógép
képernyõk felbontóképessége (egy távolságegységre
esõ képpontok száma) sokkal alacsonyabb, mint pl.
egy lézernyomtatóé, így kellemesebb, esztétikusabb
a nyomtatott szöveget olvasni. A webpad gépek súlya,
kezelhetõsége azonos a könyvekével, felbontóképességük
még rosszabb, de már készítettek kísérleti
példányt olyan folyadékkristályos képernyõbõl,
aminek a felbontóképessége azonos a lézernyomtatókééval.
A gyakorló orvosok számára nyilván hihetelenül
hasznos lesz egy ilyen könyv nagyságú webpad, ami ellátja
az orvost minden számára fontos információval,
kereshetõ formában: szakkönyvek, szakcikkek, hírek,
idõbeosztás, gyógyszerleírások, és
a saját betegeinek minden adata (mindezt részben az Internetrõl,
részben a kórházi számítógépes
adatbázisból). Az elmondottak mind létezõ technológiák,
csak az integrálásukra, elterjedésükre, illetve
az árak csökkenésére kell még egy kicsit
várni.
Orvosi problémák az interneten
Ezek a gondok valójában általános jellegûek és nem is igazán újak, de jelentõssé váltak az internet használatának elterjedésével.
Az elsõ és talán legnehezebb probléma éppen az elérhetõ információ mennyiségének hihetetlen mértékû növekedése. 2000 januárjában jelent meg a hír, hogy az interneten több, mint 1 milliárd egymástól különbözõ www dokumentum van. A www szerverek egy részén olyan program fut, ami lekéri a többi szerver anyagát, azt indexeli, és a többi felhasználónak megadja, hogy egy keresett szó melyik címeken levõ dokumentumokban fordul elõ. Nem ritka, hogy egy ilyen kérdésre sok ezer találatot kapunk, amibõl esetleg csak néhány érdekel bennünket. A fõ probléma tehát egyre kevésbé az, hogy a minket érdeklõ információ nincs meg a weben, hanem az, hogy nem tudjuk, hol van, és az egyszerû indexelés egyre kevésbé célravezetõ megoldás.
Fontos, különösen orvosi szempontból, hogy a talált információ érvényes-e még, és egyáltalán szakmailag hiteles-e. Ez utóbbi különösen jelentõs, hiszen, mint láttuk, az internet demokratikus, bárki publikálhatja a nézeteit. A hitelességet nyilván hasonlóan igyekszünk majd megítélni, mint például egy könyv esetében, a szerzõrõl és kiadóról korábban kialakult véleményünknek megfelelõen.
Végül, de nem utolsó sorban egyre nyomasztóbb gonddá válik az adatbiztonság. Egyrészt az összegyûjtött digitális adataink értékesek, nem akarjuk, hogy elvesszenek, másrészt minél több adat van digitalizálva és minél több számítógép van hálózatba kapcsolva, annál nagyobb az esély arra, hogy illetéktelenek kezébe jussanak személyes, például egészségi állapotunkra vonatkozó adataink.
Természet Világa, | 2000. I. különszám
http://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/ http://www.ch.bme.hu/chemonet/TermVil/ |