Elôszó

Vegyük elô Zách Alfréd szakértôi alapossággal megírt cikkét, melyben a Magyar Meteorológiai Szolgálat Schenzl Guidótól Mersich Ivánig ívelô 125 évét tekinti át (Természet Világa, 1995. 5. sz.). Nyissuk ki ezután Andorkó Kálmánnak, a Királyi Magyar Természettudományi Társulat egykori irodaigazgatójának a Természettudományi Közlöny tanulmányait összegzô "Névjegyzék és Tárgymutató" könyvét (Budapest, 1943). Keressük meg benne azokat a neveket, akiket Zách Alfréd a magyar meteorológia jeleseiként említ: Schenzl Guidó, Konkoly Thege Miklós, Gruber Lajos, Kurländer Ignác, Róna Zsigmond, Steiner Lajos, Marczell György, Réthly Antal, Béll Béla, Berkes Zoltán, Hille Alfréd, Tóth Géza, Bartha György, Aujeszky László...

Meglepve látjuk, hogy mindannyian szerepelnek folyóiratunk egykori szerzôi között, sokuk neve után oldalakat kitevô címjegyzékkel. A meteorológusok tehát szorgalmas ismeretterjesztôk, fontosnak tartják, hogy szakmájuk, tudományuk eredményeit közkinccsé tegyék. Igaz, mondhatják, az ô mesterségük kapcsolódik leginkább a mindennapjainkhoz. A meteorológia az, ami minden embert érint, érdekel. Ezt az érdeklôdést fenntartani, tudományos megalapozottsággal kielégíteni nem kis feladat.

Különszámunkban, melyet most kedves Olvasóink szíves figyelmébe ajánlok, csaknem félszáz szakember, a magyar meteorológia sok ismert alakja megszólal. Tudományterületük fejlôdô, átformálódó területérôl adnak naprakész, alapos áttekintést. Tematikus számunk központi témája az "Idôjárás és elôrejelzés". A szám összeállítója és szakmai szerkesztôje Mika János és Takács Ágnes volt.

Ez a kötet ilyen színvonalon ilyen kiállításban és áron nem jelenhetett volna meg az Országos Meteorológiai Szolgálat támogatása nélkül. A kiadás anyagi terheit csökkentette a Soros Alapítvány és a Természet-Tudomány Alapítvány hozzájárulása. Úgy gondolom, a folyóiratunk mellett hûségesen kitartók megelégedésére szolgál az a tény, hogy különszámunkat az 1998. évre elôfizetô olvasóink ingyen kapják, hozzájuk eljuttatjuk ezt a lapszámot. Abban bízom, hogy a "Változások a légkörben és az éghajlatban" tematikus számunkhoz hasonlóan az "Idôjárás és elôrejelzés" is megnyeri tetszésüket és hamarosan ugyanúgy hiánycikké válik.

Budapest, 1997. karácsonyán

Staar Gyula
fôszerkesztô


Természet Világa, 1998. I. különszám
http://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/
http://www.ch.bme.hu/chemonet/TermVil/


Vissza a tartalomjegyzékhez