Elõszó
A Magyarhoni Földtani Társulat fennállásának 150 éves jubileumához érkezett. A szakma ünnepi vándorgyûlését Nyíregyházán tartja, október 1–3. között. Erre az alkalomra idõzítettük a Természet Világa Geológia különszámának kiadását.
Olvasóink, ha rátekintenek a kötet szereplõi listájára, láthatják, hogy a földtudományok hazai mûvelõinek milyen kiváló szakmai írógárdáját sikerült felvonultatnunk. Mindez elsõsorban dr. Kecskeméti Tibornak, a Magyar Természettudományi Múzeum fõigazgató-helyettesének, szerkesztõbizottságunk tagjának köszönhetõ. Ô álmodta meg ezt a tematikus számot, mely szakmai irányításával készült el. Már az elmúlt évben munkához látott. A mûvelt nagyközönség széles rétegeihez eljutó Geológia különszám szemléletformáló értékeirõl meggyõzte szerkesztõségünket – ez viszonylag könnyen ment –, támogatásának szükségességérõl a Magyar Tudományos Akadémia földtudományi osztályát, a Magyarhoni Földtani Társulatot, a Magyar Geológiai Szolgálatot, a Magyar Állami Földtani Intézetet, az Eötvös Loránd Geofizikai Intézetet és a Magyar Természettudományi Múzeumot – ez sem volt olyan nehéz –, legvégül pedig a szerzõktõl, ha kellett, kirimánkodta, kiimádkozta, folyamatos fenyegetéssel begyûjtötte a cikkeket. Voltak persze olyanok is, akiken mindez nem fogott. Remélem, ha majd kézbe veszik ezt a lapszámot, elszomorodnak kissé, hogy nem lettek csapattagok.
Kecskeméti Tibor így vélekedett az összeállítás rendezõelveirõl: “A cikkek egyik csoportja a magyar geológia nemzetközi mércével mérve is számottevõ új eredményeirõl tudósít. Az írások másik része a továbbképzést szolgálja, egy-egy témakör áttekinthetõ, jó összefoglalását adja. Végül a harmadik csoportban az annyi szigorú szakmai szöveg után kis könnyedséget, kis színt igyekeztünk adni szakmánk emberi oldalának bemutatásával. Az arany, az opál és a bauxit színei, valamint egy lenyûgözõ életút és példaértékû geológusanekdoták teszik még teljesebbé a számot... A különszámunk nem a múlton meditál, hanem a jövõbe tekint. Benne azokat az értékeinket, eredményeinket akartuk megjeleníteni, melyekre a következõ évtizedek magyar földtana építhet.”
Idei második különszámunk életre hívását sok ember odaadó munkája tette lehetõvé. Mindannyiuknak ezúton is köszönetet mondok. Minden, a geológia iránt érdeklõdõ kedves olvasónknak, diáknak, tanárnak, szakembernek és más szakmabelinek egyaránt azt kívánom, hogy jelentsen számukra hasznos idõtöltést a Geológia különszámunk tanulmányozása.
Budapest, 1998 õszén
STAAR GYULA
fõszerkesztõ
Természet Világa, | 1998. II. különszám, 2. oldal http://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/ http://www.ch.bme.hu/chemonet/TermVil/ |