A gyapjas tintagomba 
JANCSÓ GÁBOR

A gyapjas tintagomba kitűnő íze miatt a gombagyűjtők egyik kedvenc csemegéje, méltán lett így 2009-ben az Év Gombája. A fiatal gomba kalapja tojás alakú, később henger formájú, fehéres, gyapjas pikkelykékkel borított, közepe okkerbarnás, sima (1. ábra). A tintagombák neve onnan ered, hogy a lemezeik és a kalap rövid időn belül (legtöbbször 24 órán belül) elfolyósodnak, „rongyos” kalapot, arról lecsöpögő tintaszerű fekete folyadékot és érintetlen tönköt hagyva maguk után. Ez a tintásodási folyamat ún. autolízis, amelynek során a tintagomba enzimek segítségével lebontja saját termőtestét. A hosszú fehér „karón” ülő ragadós, cafatos peremű, harang alakú kalapokra emlékeztető gyapjas tintagomba-csoportok különös látványt nyújtanak, amikor réteken, füves helyeken, trágyázott legelőkön, útszéleken, parkokban és kertekben találkozunk velük.

1. ábra. Gyapjas tintagomba

A gyapjas tintagomba a Coprinus nemzetség (tintagombák) típusfaja és tudományos neve Coprinus comatus. A Coprinus név a trágya görög nevéből (kopros) származik, míg a latin comatus jelentése szőrös, hosszú hajú. A gomba angol neve shaggy mane, amely szó szerinti fordításban „gyapjas sörény”-t, míg a német neve Schopf-Tintling „bóbita tintagombá”-t jelent. A németek használják még a „spárgagomba” (Spargelpilz) elnevezést is, amely állítólag onnan ered, hogy a szegény emberek a gyapjas tintagomba tönkjét használják a drága spárga helyett.

A tintagombák alapos vizsgálatával bizonyos különbségeket figyelhetünk meg a különböző tintagomba-fajok között, így például nem minden tintagomba válik – a gyapjas tintagombához hasonlóan – a spóraérés során rongyos szélű, viharverte esernyő kinézetűvé. Sok tintagomba növényevő állatok (pl. ló, juh, marha, nyúl) ürülékén terem, azaz „trágya-kedvelő”, más tintagombák, köztük a gyapjas tintagombák is, korhadó faanyagon, fatuskókon teremnek. A tintagombák modern filogenetikai módszerekkel történő tanulmányozása végül is arra az eredményre vezetett, hogy a Coprinus nemzetség nem homogén (nem monofiletikus) és a Coprinus nemzetségbe tartozó tintagomba-fajok négy különböző nemzetségbe sorolhatók. A közkedvelt gyapjas tintagomba a „valódi” tintagomba-fajok nemzetségében (Coprinus) maradt egyetlen közeli rokonával, a kevéssé ismert, trágyán növő, kisméretű, a gyapjas tintagomba törpe változatának kinéző bocskoros tintagombával (C. sterquilinius) együtt. E két „valódi” tintagomba-fajra jellemző további sajátosság, hogy kalaphúsuk és lemezeik felülete megvörösödik, mielőtt feketén szétfolynának. Ez a vörösödés nem a spóraéréssel kapcsolatos, hanem azonos néhány csiperke és őzlábgomba-fajnál észlelt jelenséggel, ami alátámasztja azt a feltevést, hogy a Coprinus nemzetség a csiperkefélék családjába (Agaricaceae) tartozik.

2. ábra. Rugalmas fonal a gyapjas tintagomba tönkjében
(Várhidy Zsuzsanna felvétele)

A híres francia mikológus, Bulliard már 1781-ben felfigyelt a gyapjas tintagomba egyik érdekes morfológiai sajátosságára, arra, hogy a gyapjas tintagomba (akkor még Agaricus typhoides volt a neve), valamint a bocskoros tintagomba üres tönkjében egy pókhálószerű szálakkal felfüggesztett rugalmas fonal található (2. ábra). Annak ellenére, hogy a rugalmas szál jól látható a Bulliard által készített akvarelleken, továbbá későbbi gombakönyvekben lévő képeken is megtalálható, elkerülte a mikológusok többségének figyelmét. Nem található viszont ilyen fonal például a ráncos tintagombánál és a kerti tintagombánál, tehát a „valódi” tintagombák csöves tönkjében lévő rugalmas fonal jellegzetes határozóbélyegnek tekinthető. A filogenetikai vizsgálatok szerint a gyapjas tintagomba és a bocskoros tintagomba legközelebbi rokona egy hazánkban is előforduló sivatagi gomba, a kalapos pöfeteg (Montagnea arenaria), amely úgy néz ki, mint egy kiszáradt, homokban ülő tintagomba. A „molekuláris” rokonság alapján várható volt, hogy a Montagnea nemzetség fajainál is van fonal a csöves tönkben, és valóban, a kalapos pöfeteg szárított herbáriumi példányában meg is találták! Arra a kérdésre viszont, hogy mi a szerepe a gyapjas tintagomba csöves tönkjében található viszonylag erős, rugalmas fonalnak, egyelőre nem tudjuk a választ.

3. ábra. Spórák lelökődése a gyapjas tintagomba lemezeiről

A lemezes gombák túlnyomó többségénél a lemezek különböző részein, így az alsó és felső részén található spórák egyszerre érnek meg. Ezeknél a fajoknál a függőlegesen álló lemezek keresztmetszete V alakú, aminek következtében a szomszédos lemezek közötti levegőrés növekszik a kalap aljának irányában, ily módon elősegítve a spórák eltávozását a kalapból. A gyapjas tintagomba sűrűn álló lemezei viszont nem V alakúak, hanem párhuzamos oldalúak, ráadásul nem szigorúan függőlegesek, ami megnehezíti a spórák hatékony szétszóródását. Hogyan lesz úrrá a gyapjas tintagomba ezeken a nehézségeken? A gyapjas tintagomba esetében a spórák nem egyszerre érnek meg; először a lemez alsó részén elhelyezkedő spórák érnek meg, kilökődnek, majd a lemez ezen része tintaszerűen elfolyósodik és lecsöpög. Ezután a lemez következő sávjában lévő spórák érnek meg, majd kilökődésük után a visszamaradó lemezrész elfolyósodik (3. ábra). A folyamat így megy tovább mindaddig, amíg a lemez összes spórái megérnek. Az éppen megérett spórák alatt található lemezrész elfolyósodása és lecsöpögése teszi lehetővé, hogy ezek a spórák nagyon rövid esés után elhagyják az egyre kisebbé váló kalapot. Téves az a nézet, hogy a gyapjas tintagomba esetében a spóraterjedést a tintaszerű folyadék segíti elő azáltal, hogy oda vonzza a rovarokat, majd azok terjesztik a spórákat. Egyrészt a megfigyelések szerint nem szállnak rovarok a tintára, másrészt a lecsöpögő folyadék gyakorlatilag nem tartalmaz spórákat. A gyapjas tintagomba elfolyósodása során keletkezett fekete folyadékot helyesebb volna tusnak, mint tintának nevezni. A valódi tinta ugyanis színes folyadék, míg a tus színes szuszpenzió, ami úgy állítható elő, hogy színes részecskéket egy színtelen folyadékban eloszlatunk. A híres kínai tus esetében ez fenyőfakorom-szemcséket, míg a tintagombából készített „tinta” esetében fekete spórákat jelent. A tintagombákból készített tintát régebben írásra és rajzolásra használták. A tintakészítést elsőként Buillard írta le a XVIII. század második felében. A híres francia orvos és mikológus Quelét ráncos tintagomba szétfolyó lemezeiből nyert fekete tintával írta gombaleírásait. Magunk is készíthetünk tintát a gyapjas tintagombából, ha az elfolyósodó kalapok levét kevés víz és néhány szegfűszeg hozzáadásával néhány percig főzzük.

Buller, minden idők legkiemelkedőbb kísérleti mikológusa, a XX. század elején mikroszkópos méréssel meghatározta, hogy hány spórát termel egy gyapjas tintagomba termőteste. Megállapította, hogy a gomba lemezének 0,01 mm2-én 34 bazídium található, ami tekintettel arra, hogy minden bazídiumon 4 spóra van, 13 600 spórának felel meg mm2-enként. Az általa vizsgált, 12 cm hosszú tönkű nagy termőtesten 214 lemezt számolt meg, amiből az adódott, figyelembe véve a lemezek felületét, hogy egy lemez kb. 24 480 000 spórát termel, míg az egész termőtesten a spórák száma 5 milliárd 240 millió! Buller megfigyelései szerint a gyapjas tintagomba spóraszórása kb. 48 órán keresztül tart, így a termőtest minden órában 100 millió spórát lövell ki (3. ábra).

A szelíd kinézetű gyapjas tintagombáról kiderült, hogy nem is olyan szelíd: megtámadja, megbénítja, megöli és elfogyasztja a talajban található fonalférgeket. A támadást a talajban lévő micéliumának hifáin képződő csillaghoz hasonló sejtek, „tüskés labdák” segítségével hajtja végre. A „tüskés labdák” által a fonalféreg kutikuláján okozott sebeken keresztül egyrészt a fonálféreg belsejében lévő anyag a nagy hidrosztatikus nyomás (turgor) következtében kifolyik, másrészt a gyapjas tintagomba által termelt méreganyagok behatolnak a fonalféreg belsejébe. Miután a támadás következtében a fonalféreg megbénult (azaz nagyon gyenge lett vagy meghalt), a belsejébe behatolnak és megtelepednek a gyapjas tintagomba hifái, amelyek néhány nap alatt elfogyasztják a férget. A gyapjas tintagomba által termelt és a fonálféreg megbénítására használt méreganyagok közül összesen hét, az oxigén-heteroatomos heterociklikus vegyületek csoportjába tartozó toxint azonosítottak. A fonalférgeket, illetve egyéb mikroorganizmusokat megtámadó, „ragadozó” gombafajok száma meghaladja a másfélszázat. Legtöbb esetben a fonálférgek nitrogéntartalmú kiegészítő táplálékként szerepelnek, amelyből a gombák fedezni tudják a növekedésükhöz elengedhetetlenül szükséges nitrogénmennyiséget.

4. ábra. Parazita gomba (Psathyrella epimyces) a gyapjas tintagombán

Nemcsak a gyapjas tintagomba képes más élőlények (fonálférgek) megtámadására, hanem létezik egy olyan parazita gomba, a Psathyrella epimyces, amely viszont a gyapjas tintagombát támadja meg, és azon „élősködik” (4. ábra). Feltételezések szerint inhibitor-anyagok kibocsátásával képes meggátolni a gyapjas tintagomba autolízisét (saját termőtestének lebontását) előidéző enzimek működését. Ily módon a parazita gomba az áldozat termőtestét hosszabb ideig tudja táplálékként használni. A megtámadott gomba termőteste furcsa alakzatokat vesz fel; továbbra is képez ugyan spórákat, de nem tudja azokat kibocsátani.

5. ábra. Gyapjas tintagomba áttöri a járda aszfaltját

Ki ne látott volna már sóderból vagy az aszfaltjárda repedéseiből előbújó ízletes csiperkét? Más gombafajok is képesek odébb tolni a kerti udvar járdakőlapját, áttörni nemcsak a tömör, kemény talajt, hanem stadionok tartán futópályáját, az aszfaltozott repülőtéri felszállópályát, valamint a járda aszfaltját is. Ezzel a meglepő képességgel rendelkező legismertebb gombafajok a következők: ízletes csiperke, osztott pöfeteg, erdei szömörcsög, csoportos pereszke, gyapjas tintagomba (5. ábra). Hogyan képesek a gombák arra, hogy áttörjék a járda aszfaltját? A jelenséggel kapcsolatos első, gondosan megtervezett kísérleteket Buller végezte 1931-ben, aki megmérte, hogy a gyapjas tintagomba közeli rokona, a bocskoros tintagomba kis, törékeny termőteste függőleges növekedése során képes 200 g-nyi súlyt is felemelni, ami, figyelembe véve a tönk keresztmetszetét, kb. kétharmad atmoszféra nyomásnak felel meg (összehasonlításul, ez a nyomás képes 10x10 cm-es területet véve, egy 70 kg súlyú embert felemelni). Felmerül a kérdés, mi a magyarázata annak, hogy a gomba lágy szövetből álló termőteste képes ilyen hatalmas nyomást kifejteni. A jelenség a hifákat alkotó sejtek vízfelvétele következtében kialakuló, a sejtfalra ható hidrosztatikus nyomással (turgorral) magyarázható, ami mechanikai erővé transzformálódik, amikor a gomba növekedése során ellenállásba ütközik.

A gyapjas tintagomba kitűnő csemege gomba, azonban csak az egészen fiatal, zárt kalapú termőtesteket szabad felhasználni. Mihelyst a gomba kalapszéle elkezd feketésre változni, a gomba étkezésre alkalmatlan, az ilyen termőtesteket hagyjuk a termőhelyükön. Az ily módon elszíneződött kalapok az elkészítés során gusztustalan feketés tömeggé válnak. A gyapjas tintagomba gyűjtői körében ismert tapasztalati tény, hogy késleltethetjük a gomba érési folyamatát, ha a gomba leszedése után azonnal óvatosan elválasztjuk a tönköt forgatással a kalaptól. Így többé-kevésbé biztosak lehetünk abban, hogy a fehéren leszedett gyapjas tintagombát tintásodás nélkül haza tudjuk vinni. Egyes feltételezések szerint ez a jelenség azzal magyarázható, hogy a tönk leválasztása után a kalap tintásodásában szerepet játszó kitináz enzimek nem tudnak a tönkből a kalapba jutni. Ezt a magyarázatot cáfolni látszanak a különböző tintagomba-fajokkal végzett kutatások eredményei, amelyek szerint a kitináz enzim csak a spórakibocsájtás előtt kb. két órával képződik a tintagombákban, de akkor is csak a kalapban és a lemezekben, soha nem a micéliumban vagy a tönkben.

A tintagombákból készült ételek fogyasztásával kapcsolatban általánosan elterjedt az a nézet, hogy nem szabad egyidejűleg alkoholt tartalmazó italt inni. A tintagombákban ugyanis egy koprin nevű vegyület található, amely a szervezetben 1-aminociklopropanollá alakul, ami gátolja az aldehid-dehidrogenáz enzim működését. Ez az enzim végzi az alkohol lebontása során keletkező acetaldehid ecetsavvá történő átalakítását. Az enzim gátlása következtében a szervezetben felhalmozódik az acetaldehid, ami hasonló tünetekhez vezet, mint amit az alkoholisták kezelésénél alkalmazott diszulfirám tartalmú gyógyszerek adagolása idéz elő. Meghatározták a különböző tintagomba-fajok koprintartalmát és a mérési eredmények szerint a ráncos tintagomba négyszer-ötször annyi koprint tartalmaz, mint a többi vizsgált tintagombafaj. Gyakorlati szempontból ez azt jelenti, hogy a ráncos tintagomba kivételével szabad a tintagombákkal (így a gyapjas tintagombával is) együtt alkoholos italokat fogyasztani. A ráncos tintagomba fogyasztása előtt egy nappal, utána 4 napig nem szabad alkoholt fogyasztani (a koprin még bent lehet a szervezetben).

A gyapjas tintagomba termesztése ugyan megoldott, de a friss termőtestek gyors romlandósága mind a mai napig megakadályozta a termesztett gomba széleskörű elterjedését a kereskedelmi forgalomban. A kiváló íze mellett a különböző módon elkészített gyapjas tintagomba fogyasztása mellett szól az is, hogy táplálkozási szempontból sok értékes összetevőt tartalmaz, továbbá vércukorszintet csökkentő hatása is bizonyítottnak tekinthető. 


Természet Világa, 145. évfolyam, 5. szám, 2014. május
http//www.termvil.hu/ 
https://www.chemonet.hu/TermVil/