LEVÉLSZEKRÉNY.
Tudósítások.
(4.) Szivárvány télen. A mult év deczember havában észlelt és a Közlöny 1897 januárius havi füzetében közölt nyári égi jelenségekhez én is szolgálhatok egynek a megfigyelésével: Mezôhegyesen januárius 17-ikén délután, épen naplementekor igen szép szivárvány volt látható, akár csak nyáron. Összes szinei igen élénkek voltak és igen jól meg lehetett ôket különböztetni. Csakhogy a fele látszott, és pedig az egész északi fele, föl egészen a zenithig.
Az egész egy jó félóráig tartott, addig míg a Nap le nem ment.
A hômérséklet ezen a napon szintén nagyon abnormális volt, mert a minimum +5.0o R., maximum +6.5o R. volt*, és esett az esô egész nap.
BALASSA GYULA.
* Kb. 6, ill. 8 oC (Szerk.)
(7.) Nyári zivatar Egerben. Az enyhe idôt élvezendô, márczius 2-ikán d. u. 5 órakor sétára indultam; pontosan 4 percczel fél hat elôtt a nyugoti égtájon nagyot villámlott; fél 6-kor a villámlások sûrûbben ismétlôdtek; dörgés még nem volt hallható; 3/4 6 órakor villámlás és dörgés következett; mely utóbbi 2 perczig tartott (órán figyelve), ekkor egy rövid villám és egy óriási csattanás következett, mely megrezegtette az ablakokat és az üveges folyosó tábláit; olyan, milyenre a nép azt szokta mondani, leütött valahol. Azután megeredt a záporesô és esett erôsen 6 óráig, gyengébben 1/2 7 óráig; most (8 órakor este), midôn e sorokat írom, még mindig villámlik, de dörögni, nem dörög. Szél nem volt. Sok helyen az udvaron még nagy dombokban van az összefagyott hó.
BIEDERMANN ADOLF.
Természettudományi Közlöny, | XXIX. kötet. 1897., 97. és 154. oldal |
https://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/ | |
https://www.ch.bme.hu/chemonet/TermVil/ |