TÁRSULATI ÜGYEK.

Az álattani szakosztály 1896. deczember 5-ikén tartott ülésén ...

2. Rácz István elôterjeszti Új férgek a magyar faunában czímû értekezését. Megtalálta macskák májában a Distomum felinum-ot. Egy kócsag májában új Distomum-fajt talált, a melyet D. saginatum-nak nevezett. A Balatonból halászott fogasban egy fonálférget talált, a melyet mint újat, Heterakis brevicauda névvel jelölt. Az új fajok jellemeit terjesztette elô és bemutatta a készítményeket, valamint a felvett rajzokat.

3. Méhely Lajos "Ivarérett gôteálczák"-at mutat be. Irodalmi átpillantás után ismerteti a maga vizsgálta esetet s megemlíti azt is, hogy Kellmann nyomán ezt most neotaeniá-nak mondják. Felsorolja mindazon fajokat, a melyeknél ez ideig érett ivarú álczákat figyeltek meg.

Horváth Géza ajánlja, hogy a neotaenicus alakokat álczaforma alakoknak nevezzék, mert szerinte az álcza nem szaporít.

Entz Géza az álcza-szaporodást gyakorinak mondja s a régi kifejezés megtartását teljesen megokoltnak tartja.

Méhely Lajos hangsúlyozza, hogy ezek tényleg álczák s így bátran nevezhetôk érett ivarú álczáknak.

1897. januárius 2-ikán tartott ülésén ...

2. Madarász Gyula Biró Lajos-tól Új-Guineában gyûjtött madarakról tett elôterjesztést. Bíró 8 hó alatt 150 darab madárbôrt, mellcsontot és fészket küldött. A példányok 64 fajhoz tartoznak s ezek között 28 olyan, a mely Fenichel gyûjtésébôl hiányzott. Van egy új galambfaj is, melyet Ptilapus Birói-nak nevez. Ezután bemutatja a Fenichel gyûjteményébôl hiányzó fajokat.

3. Hermann Ottó a Madarász Gy. elôadása kapcsán indítványozza, hogy az értekezlet jegyzôkönyvileg fejezze ki elismerését Biró Lajos-nak sikeres fáradozásaiért s ezt neki küldje meg.

1897. márczius 6-ikán tartott ülésén ...

3. Madarász Gyula bemutatja a nagy tarka harkálynak keleti alakját, mely különösen tiszta fehér hasával válik ki, az irodalomban Picus cissa néven ismeretes és Északi Szibériában él. Magyarországon is meglehetôs gyakori, különösen az ország szívében, de eddig kikerülte az ornithológusok figyelmét.

4. Pável János új lepkefajokat mutat be a magyar faunából, a melyeknek java részét gróf Wass Béla és Dr. Wartha Vincze gyûjtötte.

5. Horváth Géza bejelenti Biró Lajos új küldeményét, melyben két ezer lepke van.


Természettudományi Közlöny, XXIX. kötet. 1897. 14. és 319. oldal
https://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/
https://www.ch.bme.hu/chemonet/TermVil/


Vissza