A Miskolc-környéki õsemberkutatásokról
Ez év február 19-én múlt 60 esztendeje annak, hogy nagy természettudósunk, Hermann Ottó Miskolcon, az Avas tövében házalapozás közben talált "tûzkõszakócákat" a Természettudományi Társulat szakülésén bemutatta és azokataz itt élt jégkori õsember szerszámainak minõsítette. Magyarország ebben az idõben még az õsember létezésének bizonyítakai terén csak bizonytalan és az akkori szakemberek által megcáfolt leletekkel szerepelt.
Róth Samu középiskolai tanár már 1879-ben megtalálta a sárosmegyei óruzsinai barlang felásott rétegeiben a jégkori õsember nyomait tûzhelymaradványok és megpörkölt barlangi medvecsontok képében. Eredményeit azonban kétkedve fogadták és ezek csakhamar feledésbe is merültek teljesen. Majdnem ez lett a sorsa a miskolci leleteknek is. Itt azonban Herman Ottó lángelméje és törhetetlen akaratereje tizenöt esztendõs harc urán legyõzte ellenfeleit.
Bizonyos az is, hogy a miskolci leletek felbukkanásáig (1891) nem került elõ olyan tárgy hazánk földjérõl, mely anyag és kidolgozás tekintetében megegyezett volna más országokból, különösen az õsember településének klasszikus földjérõl, Franciaország területérõl már tízezerszámra jól ismert kovaeszközökkel.
Milyenek is ezek a miskolci leletek? Három darabról van szó. A legimpozánsabb közöttük majdnem 24 cm hosszú, mandula alakú, lapos, felül hegyesen végõzõ kovakõ szakóca, a másik 19,5 cm hosszú, az elõbbihez hasonló, de tompább hegyû példány, végül a harmadik 12 cm hosszú, kopott háromszög alakú kovaeszköz. Hermann Ottó szakócáknak keresztelte el ezeket a leleteket. A francia régészek az ehhez hasonló, kisebb-nagyobb kovadarabokból pusztán ütéssel, vagdalással kidolgozott példányokat marokköveknek hívják. Átlagos nagyságuk Franciaországban 12 cm körül váltakozik. A miskolci példányok ezektõl eltérõek, kifejezetten lándzsahegy alakúak, kivéve a már említett harmadik, jelentéktelen darabot. ...
Természet és Technika, CX. évfolyam, új sorozat, 1951.
https://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/
https://www.chemonet.hu/TermVil/
Vissza