A székesfehérvári gabonakörök történetének
híre, a leleplezés izgalma annak idején a határokat
átlépve eljutott hozzánk is. „Ez igen!” – adogatták
egymásnak a szlovákiai magyar tanárok a Természet
Világa errõl tudósító számát.
Egyre inkább megfogalmazódott bennünk, pedagógusokban:
tenni kellene valamit azért, hogy a Természet Világa,
ez a több mint 120 éves, nagy hagyományokra visszatekintõ,
tartalmában rendkívül igényes természettudományos
folyóirat eljusson a mi iskoláinkba is.
Jánosi Imre a homok titkairól
beszél Nagymegyeren |
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége 1994-ben Deákiban tartotta III. Nyári Egyetemét, mely a mi pedagógusaink továbbképzését szolgálta. Úgy éreztük, itt a jó alkalom arra, hogy meghívjuk a Természet Világa fõszerkesztõjét és néhány szerzõjét egy-egy elõadás tartására. Így is lett, és a Természet Világa már az elsõ „fellépésekor” nagy sikert aratott Szlovákiában. Bencze Gyula szkeptikus gondolkodásmódra buzdított elõadásában, majd levetítette a James Randiról készített filmet. Ezután Radnai Gyula tartott a jelen számára is üzenetértékû fizikatörténeti elõadást, majd Staar Gyula beszélt a természettudományos és a humán mûveltség kapcsolatáról és a lap sikeres kezdeményezésérõl, a Természet–Tudomány Diákpályázatról. Tanáraink megismerhették a folyóirat szellemiségét, bátorítást kaptak a közös munkára. A fõszerkesztõ megígérte, mindent megtesz azért, hogy a Természet Világa alapítványi támogatással eljuthasson a magyar tannyelvû gimnáziumainkba és alapiskoláinkba. Ezt a hírt a Dunaszerdahelyi Tanügyi Igazgatóságról körbeküldtük az érintett iskolákba, a Természet Világa diákpályázataira vonatkozó felhívással együtt, és az õsz folyamán máris eredményeket könyvelhettünk el.
1995 februárjában már az SZMPSZ Országos Választmánya többek között ezt írhatta a Természet Világa fõszerkesztõjének küldött köszönõlevelében:
„...értesültünk arról, hogy a IV. Természet–Tudomány Diákpályázat díjnyertesei között szlovákiai magyar középiskolások is vannak, ketten a Természettudományi múltunk felkutatása kategóriában, egy diák pedig Martin Gardner matematikai különdíjas lett.Ennek a pedagógusberkekben nagy jelentõségû eseménynek a kapcsán tisztelettel megköszönjük Önnek a fáradozását, amellyel elõsegítette azt, hogy minden szlovákiai magyar tanítási nyelvû középiskolába, valamint a galántai és a dunaszerdahelyi járás alapiskoláiba 1 éves elõfizetéssel eljutott a Természet Világa.
A Természet Világa nálunk nem csak kitûnõ cikkeivel és rovataival szolgál. Diákpályázata révén iskoláinkba kedvezõ szakmai pezsgést hoz, hiszen a pedagógus, miközben alkotó- vagy kutatómunkára ösztönzi tehetséges diákját, önmaga is gyarapodik. Erre a szlovákiai magyar iskolákban nagy szükségünk van, ugyanúgy, mint önismeretünk ébrentartására, amelyre a diákpályázat Természettudományos múltunk felkutatása kategóriája ösztönöz...
Radnai Gyula látszólagos örökmozgóival hódít |
Balázs Nándor akadémikus Hecht Anna
és Stöszel Emma tanárnõkkel Somorján |
Végül egy kedves történet. A Természet Világa küldötteként Balázs Nándor, a Magyar Tudományos Akadémia külsõ tagja, az Egyesült Államok Stony Brook Egyetemének professzora is nálunk járt. Felejthetetlen élmény volt Somorján és Pozsonyban hallhatni õt, beszélgetni vele. A neves tudóst fiatalon sodorta messzire a sors, olyan óriásokkal dolgozhatott együtt, mind Schrödinger, Einstein, Dirac... Gyönyörû példával szolgált diákjainknak: így kell õrizni évtizedek múltával is, távol a szülõföldtõl is az anyanyelvet, mint ahogyan azt õ teszi.
A Pozsonyi Magyar Tannyelvû Gimnázium igazgatói szobájában Balázs Nándor megkérdezte: áll-e még Pozsonyban az a felsõbb leányiskola, ahová még a századelõn az édesanyja járt. Csodálkozva és meghatva néztünk rá: „Professzor úr, a legjobb helyen jár, ez az az iskola!” Késõbb megérkezett tõle Amerikából édesanyja gimnáziumi bizonyítványának fénymásolata.
A Természet Világa jóvoltából ez is a helyére került.
Természet Világa, | 129. évf. 12. sz. 1998. december, 570. o.
https://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/ https://www.ch.bme.hu/chemonet/TermVil/ |